Teren po dawnym internacie PZS nr 3 oficjalnie w rękach MON-u

poniedziałek, 2 września 2019 r., 13:51
fot. internet/Starstwo Powiatowe w Kościerzynie

W piątek odbyło się oficjalne przekazanie Ministerstwu Obrony Narodowej terenu po dawnym internacie i warsztatach szkolnych Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie. Tym samym powstanie bazy Wojsk Obrony Terytorialnych w Kościerzynie jest już tylko kwestią czasu.

To historyczne wydarzenie w powiecie kościerskim. W Sercu Kaszub powstanie baza Wojsk Obrony Terytorialnych. Na początku sierpnia starosta Alicja Żurawska oraz wicestarosta Piotr Laska podpisali z przedstawicielem Rejonowego Zarządu Infrastruktury 2 Gdyni Robertem Woźniakiem akt notarialny na zbycie zbycie nieruchomości po dawnym internacie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Kościerzynie. W piątek, 30 sierpnia teren po byłym internacie i warsztatach szkolnych Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie oficjalnie został przejęty przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w proces lokalizacji bazy WOT na terenie powiatu kościerskiego, a także wszystkim osobom, w tym moim współpracownikom, za ogromną pracę związaną z przygotowaniem tego terenu do przejęcia przez MON. Z jednej strony, przejęcie nieruchomości przez wojsko, to dla naszego samorządu środki finansowe z tytułu sprzedaży majątku, z drugiej natomiast, co jest równie ważne, to otwarcie możliwości ożywienia gospodarczego i impuls dla rozwoju całego powiatu - powiedziała Alicja Żurawska, starosta kościerski.

- Jesteśmy pod wrażeniem współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kościerzynie. Wszystko przebiegało szybko i skutecznie, bez jakichkolwiek utrudnień. Dziękuję za wysiłek pracownikom obu stron, ich duże zaangażowanie doprowadziło do terminowego przekazania obiektów - mówił z kolei Robert Woźniak.

Przypomnijmy, że w Kościerzynie ma powstać 72. batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Jego utworzenie, jak mówił podczas marcowego spotkania dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, to perspektywa kilku lat.

- 72. batalion w Kościerzynie jest batalionem, który będzie formowany w ostatniej, trzeciej kolejności. Przy czym należy wziąć pod uwagę uwarunkowania, które towarzyszą formowaniu brygady w naszym województwie. Wojska Obrony Terytorialnej są formacją składającą się całkowicie z ochotników. Tempo naboru do pierwszych dwóch pododdziałów, będzie uzależniało budowanie batalionu w Kościerzynie. Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zgodę na przejęcie nieruchomości w trwały zarząd. Aktualnie są przygotowywane dokumentu niezbędne do sfinalizowania tego procesu, aby rozpocząć cały proces planistyczny związany z przygotowaniem bazy pod kościerski batalion - mówił w marcu kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Powiat kościerski tytułem sprzedaży otrzymał 1.800.040 zł brutto. Przejęcie nieruchomości przez ministerstwo to nie tylko korzyści finansowe, ale również wpłynąć na rozwój gospodarczy całego powiatu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.