Świadczenie 500 plus. Ile pieniędzy dla rodzin wypłacono w poszczególnych gminach?

wtorek, 3 września 2019 r., 10:40
fot. internet/pixabay

Na początku lipca zniesiono kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w świadczeniu 500 plus. W związku ze zmianami ruszył nowy nabór wniosków. W gminnych ośrodkach pomocy społecznej w powiecie kościerskim pojawiło się ich ponad 3,6 tys. Gminy wypłaciły sumy łącznie opiewające na ponad 5 mln złotych. Rekordową wypłatą, którą otrzymała jedna rodzina, jest 4 tys. złotych.

Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują, że w całym kraju wpłynęło 2 674 800 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia 500 plus w nowej turze naboru. Województwo pomorskie znajduje się na szóstym miejscu w tym zestawieniu - wniosków było 182 tys.

W powiecie kościerskim wypłacono ponad 5 mln złotych

To mieszkańcy gminy Kościerzyna złożyli najwięcej wniosków o ustalenie prawa do świadczenia 500 plus. W tamtejszym gminnym ośrodku pomocy społecznej w lipcu pojawiło się 976. Na ich podstawie gmina wypłaciła ok. 1,3 mln złotych. Drugą największą kwotą wypłaconą w lipcu jest 713 tys. złotych przez gminę Nowa Karczma. Tam wpłynęło 621 wniosków. W Starej Kiszewie w trakcie wakacji gmina wypłaciła świadczenia na kwotę blisko 1,2 mln złotych. Łączna suma wszystkich wypłat do wnioskodawców z Karsina z lipca i sierpnia to prawie 1,1 mln złotych. Tamtejszy GOPS wypłacił w lipcu blisko 536 tys. złotych, z czego 63,5 tys. złotych dotyczyło wniosków złożonych od 1 lipca. W sierpniu na program 500 plus wydano ponad 611 tys. złotych, a 111 tys. złotych na podstawie lipcowych wniosków. 407,5 tys. złotych powędrowało do mieszkańców gminy Dziemiany. Tam wniosków od 1 do 31 lipca pojawiło się 360. Z 205 wniosków w gminie Lipusz wypłacono 361 tys. złotych. Nie mamy informacji, ile w sumie gmina Liniewo wydała na wypłaty 500 plus.

Świadczenia na pierwsze dziecko w rodzinie

Przed 1 lipca rodziny otrzymywały świadczenie wychowawcze w postaci 500 złotych miesięcznie na pierwsze dziecko, jeżeli spełniały kryterium dochodowe. Teraz zniesiono ten warunek i świadczenie można pobierać na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Nie udało nam się uzyskać informacji na temat wniosków w tej sprawie ze wszystkich gmin. Wiadomo jedynie, że gmina Liniewo w lipcu wypłaciła 27,5 tys. złotych świadczeń na pierwsze dzieci. W Starej Kiszewie 283 wniosków dotyczyło najmłodszych w rodzinie i na to przeznaczono 85 tys. złotych.

Rekordowe sumy dla jednej rodziny

Rodzina z gminy Dziemiany otrzymała wypłatę 4 tys. złotych w tym świadczeniu. Ta kwota jest tę najwyższą wypłaconą dla jednej rodziny w powiecie kościerskim. 3,5 tys. złotych powędrowało do rodzin w gminie Nowa Karczma i gminie Stara Kiszewa. W Karsinie, Lipuszu i Liniewie rekordowe kwoty wyniosły 3 tys. złotych. W gminie Kościerzyna rekordzistą została rodzina pobierająca miesięcznie 2,5 tys. złotych.

Nabór jeszcze trwa

Wnioski można wysyłać drogą elektroniczną lub dostarczyć w tradycyjnej formie papierowej do urzędu do 30 września. W późniejszym terminie też istnieje taka możliwość, tylko trzeba liczyć się z tym, że otrzymane wypłaty będą bez wyrównania za minione miesiące.
Wniosek można odnaleźć tutaj.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.