Czas powrotów z wakacji i do szkoły. Wzmożone działania policji

niedziela, 1 września 2019 r., 11:24
fot. nadesłane/KPP Kościerzyna

Ostatni weekend wakacji policjanci z Kościerzyny, jak i w całym kraju pilnują porządku na drodze. Więcej policyjnych patroli będzie można też spotkać od poniedziałku w rejonie szkół.

Niedziela jest ostatnim dniem wakacji, a więc też czasem powrotów z urlopu. Stąd też można na drogach można spotkać więcej policyjnych patroli czuwających nad bezpieczeństwem uczestników ruchu. W poniedziałek z kolei, po wakacyjnej przerwie, zabrzmi pierwszy dzwonek. Będzie to również wzmożony czas działań dla stróżów prawa, dla których celem będzie bezpieczna droga dzieci do i ze szkoły.

Jak podkreślają funkcjonariusze, aby droga ta była bezpieczna, powinni o to zadbać nie tylko policjanci, ale też nauczyciele i rodzice.

- Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego - przestrzega st. asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Stałym elementem działań "Bezpieczna droga do szkoły" jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi.

- Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z "drogówki", którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie - podkreśla st. asp. Kwidziński.

Jak dodaje, nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego.

- Zgodnie z art. 43 ustawy-Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni - wyjaśnia oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato:

- dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
- zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
- ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
- wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
- w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu:

- odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
- przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,

Kierujący pojazdami:

- w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.