Rolnicy z gminy Liniewo dziękowali za plony w Wysinie

sobota, 31 sierpnia 2019 r., 20:52
fot. AL

Na przełomie sierpnia i września w gminach całego kraju rolnicy i mieszkańcy spotykają się aby wziąć udział w imprezach dożynkowych. Nie inaczej było w gminie Liniewo, gdzie w sobotę w Wysinie odbyły się uroczystości, w czasie których dziękowano za tegoroczne plony. Poza dziękczynnym nabożeństwem, czy symbolicznym dzieleniem się chlebem, nie zabrakło również wielu typowo festynowych atrakcji.

Tradycyjnie uroczystą mszą świętą dziękczynną rozpoczęło się wspólne, gminne dziękowanie za tegoroczne plony gminy Liniewo. W tym roku gospodarzem biesiady był Wysin. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy na czele z orkiestrą dętą LinStart przemaszerowali barwnym korowodem na miejscowe boisko sportowe.

Tam nastąpiło oficjalne otwarcie biesiady przez wójta gminy Liniewo Mirosława Warczaka i wiceprzewodniczącego Rady Gminy Liniewo Sławomira Zabrockiego.

- Dzisiejsze święto jest naszym zbiorowym sposobem oddania podziękowań i wyrazów szacunku dla spracowanych rąk, serc i umysłów rolników oraz otrzymanych z niebios plonów z tegorocznych żniw. Zapewne wszyscy wiecie, że rolnicy w pewnym sensie to górnicy, którzy mozolną pracą swoich rąk, serc i umysłów formują i zmieniają świat na lepsze. Rolnicy to także pielgrzymi, ponieważ dobro uczynili swoim obowiązkiem i sposobem działania, a te dobre uczynki, które wynikają z tych działań, to niewidzialne zawiasy we wrotach niebios. Rolnicy to także, jak trzeba, twardzi, odważni i bohaterscy, uczciwi i pracowici żołnierze, dla których rolnictwo jest jak szlachectwo, które zobowiązuje do najwyższych poświęceń dla naszego całego narodu - podkreślał wójt Mirosław Warczak.

- W słowie rolnik, czy rolnictwo zaklęta jest przebogata przepiękna, długa historia, honorowa, uczciwa i szlachetna dusza, której dzisiaj dziękujemy i kłaniamy się z najwyższym uznaniem i szacunkiem. Dziękujemy wam drodzy rolnicy za dary i owoce waszej pracy, za oddanie i kultywowanie tradycji rolniczych oraz wszelkich wartości kulturowych i etycznych. W ten sposób wyrażamy wszelką możliwą wdzięczność opatrzności Bożej za to, że was mamy, za to, że tak dobrze wywiązujecie się ze swoich obowiązków - dodawał.

Na ręce gospodarzy gminy starostowie dożynek Monika i Paweł Bałachowscy złożyli także bochen chleba, który zgodnie z tradycją został podzielony wśród wszystkich biesiadników.

Dożynki był też doskonałą okazją do wręczenia nagród laureatom gminnego konkursu Piękna Wieś. Po nagrodach nadszedł czas na zabawę. Na scenie zaprezentowała się kapela "Fire", Adrea Lattari z tancerkami oraz zespół 4 Takty. Nie zabrakło też konkursów z nagrodami oraz pokazu ognia.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.