Kolejny sukces powiatu. Jest 3,6 mln dotacja na budowę sali przy "Budowlance"

piątek, 30 sierpnia 2019 r., 10:19
fot. AL

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę sali gimnastycznej przy kościerskiej "Budowlance". Powiatowi udało się bowiem pozyskać 50 proc. dofinansowanie na wartą około 7,2 mln zł inwestycję. Dobre wieści dla kościerskiego samorządu, ale też całej społeczności Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie w czwartkowe popołudnie przekazał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Nie tak dawno, bo wiosną tego roku, odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie. A powiat już przymierza się do budowy kolejnej, pełnowymiarowej hali sportowej. Tym razem udało się pozyskać środki na długo wyczekiwaną salę przy kościerskiej "Budowlance".

- Ten zespół szkół, znając jego znaczenie dla regionu, jest nie do przecenienia. Dobrze to rozumiem, bo sam jest absolwentem technikum mechaniczno-elektrycznego. Wiem, jakie ogromne znaczenie ma szkolnictwo zawodowe. Szczególnie teraz, kiedy brakuje nam fachowców w poszczególnych dziedzinach. Kierunku, w których kształci ta placówka, są wyjątkowo cenne. Liczba uczniów będzie się z pewnością zwiększać. Dlatego trzeba pracować nad tym, aby polepszać warunki tej szkoły, by również one zachęcały uczniów do ukończenia szkoły z konkretnym zawodem - podkreślał wojewoda Dariusz Drelich.

- Pani starosta od długiego czasu starała się o to, aby ta szkoła była wyposażona w bardzo dobre zaplecze sportowe. Wiemy, że obecna sala gimnastyczna nie zapewnia warunków, które umożliwiają prawidłowe prowadzenie zajęć i rozwój fizyczny uczniów. Tym bardziej cieszę się, że to ja mogę ogłosić tą dobra nowinę. Wniosek o dofinansowanie tej inwestycji, bardzo dobrze przygotowany przez starostwo, został przez pana ministra rozpatrzony pozytywnie - dodawał.

Dofinansowanie inwestycji ma wynieść 50 proc. Wartość kosztorysowa projektu to 7,2 mln zł. Dotacja to około 3,6 mln zł, a będzie pochodziła z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Ta inwestycja była bardzo długo oczekiwana. W tej szkole nie tylko są wspaniali uczniowie, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje i wejść w rynek zawodowy, ale przede wszystkim jest wspaniała kadra, której się chce, która przychodzi do pracy z pasją. Ta sala jest ostatnim etapem tego brakującego trybiku tej największej szkole w powiecie kościerskim, aby mogła rozwijać się w każdym kierunku, również sportowym - zaznaczała starosta Alicja Żurawska.

- W imieniu swoim, całej rady pedagogicznej, a przede wszystkim uczniów, chciałbym bardzo serdecznie podziękować za wszystkie działania, dzięki którym udało się pozyskać tę dotację. Przyznam szczerze, że nie oczekiwałem tak szybkiej decyzji i zdajemy sobie sprawę, że konkurencja była ogromna. Tym bardziej cieszymy się, że przy naszej szkole powstanie pełnowymiarowa hala sportowa i to przy budynku zabytkowym. Co ważne, nowy obiekt nie zburzy wizerunku zabytkowości naszej szkoły, a wręcz przeciwnie idealnie wpisze się w istniejącą infrastrukturę naszej placówki. Dodatkowo jestem też zadowolony, że projekt obejmuje również remont dotychczasowej sali gimnastycznej, która także będzie służyć uczniom. Można więc powiedzieć, że zadanie to obejmuje kompleksową budowę dwóch projektów sportowych - dodawał Krzysztof Sowa, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie.

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Kościerzynie to największa szkoła średnia w powiecie. W roku szkolnym 2019/2020 uczyć się w niej będzie 1118 uczniów. Obecnie uczniowie dysponują salą sportową o wymiarach 10x20 m.

W ramach projektu ma powstać hala sportowa o wymiarach wewnętrznych 43,00 x 23,00 m i wysokości 14,34 m wraz z łącznikiem, zapleczem socjalnym oraz remontem istniejącej sali. Nową halę, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, podzielono na salę gimnastyczną oraz zaplecze socjalno-sanitarne ( toalety, pomieszczenie dla trenerów, szatnie, magazyn). Prace budowlane rozpoczną się w marcu 2020 roku, a zakończenie inwestycji zaplanowano na czerwiec 2021 roku.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.