Remonty szkół. Jak wiele zmieniło się w trakcie wakacji?

czwartek, 29 sierpnia 2019 r., 11:39
Przedszkole w Dziemianach Przedszkole w Dziemianach fot. nadesłane/UG Dziemiany

Już za kilka dni nadejdzie 2 września, czyli rozpocznie się rok szkolny 2019/2020. Uczniowie w powiecie kościerskim powrócą do szkół odświeżonych i wyremontowanych. Niemal w każdej gminie wakacje były czasem zmian w placówkach. Na realizację tych zadań wydano niemałe sumy.

Gmina Kościerzyna

Na terenie szkół w gminie wiejskiej dziewięć placówek zostało poddanych metamorfozie. Koszt wszystkich inwestycji wynosi blisko 935,5 tysięcy złotych. Wykonywane prace były różne. W Szkole Podstawowej w Niedamowie jest to malowanie ścian, wykładanie wykładziny czy uzupełnianie ubytków w elewacji. W Zespole Szkół w Wąglikowicach została wymieniona główna tablica rozdzielcza oraz lampy w części gimnazjalnej. Oprócz tego w planach było wyłożenie wykładziny i pomalowanie ścian w świetlicy, sekretariacie i gabinecie dyrektora. Szkoła zyskała ponadto nowe drzwi wewnętrzne na holu głównym. W podstawówce w Kaliskach prace polegały na odmalowaniu pomieszczeń dydaktycznych. Podobnie było w Szkole Podstawowej w Wielkim Podlesiu, dochodzi do tego jeszcze regeneracja drzwi. W Zespole Kształcenia w Łubianie remontowi zostało poddane wejście do przedszkola, zdecydowano się też na modernizację monitoringu. W szkole w Nowym Klinczu rozpoczęto remont parkingu. Prowadzono też prace w doposażeniu tamtejszego placu zabaw. W podstawówce w Kornem część poddasza została poddana adaptacji. W placówce w Wielkim Klinczu przebudowano część administracyjną budynku. Najdłuższą inwestycją jest remont budynku Zespołu Szkół w Skorzewie, który dotychczas pełnił funkcję gimnazjum. Prace mają się zakończyć już w roku szkolnym, ok. 20 września.

Gmina Dziemiany

Największą inwestycją jest remont przedszkola w Dziemianach. Chodzi głównie o wymianę stolarki drzwiowej oraz wykładzin podłogowych. Ponadto były przeprowadzane prace związane z malowaniem ścian itd. Mają się też pojawić nowe szafki szatniowe. Koszt prac, mających na celu uczynienia z placówki miejsca bardziej przyjaznego dla najmłodszych, to ok. 103, 5 tys. złotych. W czerwcu wykonano ogrodzenie wokół przedszkola w Kaliszu o długości 220 metrów. Zamontowano cztery bramy wjazdowe i furtki. Realizacja tego zadania kosztowała 33,5 tys. złotych. Gmina otrzymała dofinansowanie na oba zadania, zarówno w Dziemianach jak i Kaliszu. Pieniądze pochodzą z projektu "Akademia Przedszkolaka" finansowanego ze środków unijnych. W ramach tego przedsięwzięcia planowany jest też zakupów sprzętu komputerowego do placówek oświatowych na terenie gminy. W Szkole Podstawowej w Kaliszu we wrześniu pracom remontowym ma zostać poddany dach. Szacowany koszt tego zadania ma wynieść ok. 40 tys. złotych.

Gmina Liniewo

Remonty objęły cztery szkoły z gminy Liniewo. Zespół Oświatowy w Liniewie zyskał nowe okna w trzech salach lekcyjnych oraz nowy kolor ścian w dwóch salach, muzeum szkolnym i piwnicy. W Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Garczynie wymieniono drzwi wejściowe i pomalowano korytarz w budynku głównym. Postawiono też na remont komina. Prace malarskie, konserwacja dachu oraz wymiana drzwi w przedszkolu były prowadzone na terenie Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Sobisza w Wysinie. W podstawówce w Głodowie wymieniono grzejnik i rolety, zadbano też o posadzkę w korytarzu.

Gmina Karsin

W Wielu przeprowadzono prace remontowe w dwóch placówkach - w szkole podstawowej oraz w przedszkolu. W podstawówce naprawiono dach stołówki, odmalowano korytarze oraz sale lekcyjne. W przedszkolu zadbano o uzupełnienie ubytków i odmalowanie sal lekcyjnych. Ponadto w Szkole Podstawowej w Osowie wykonano schody łączące budynek z boiskiem. Również odmalowano kilka pomieszczeń, m.in.: stołówkę. Koszt wszystkich remontów szkół w gminie Karsin to 15,8 tys. złotych. Wszelkie prace zostały zakończone 14 sierpnia.

Gmina Nowa Karczma

Wakacje były czasem wykonania drobnych prac konserwatorskich i renowacyjnych w placówkach gminy Nowa Karczma. W szkole w Grabowie Kościerskim nastąpiła zmiana oświetlenia w sali gimnastycznej, w klasach zamontowano nowe rolety. Również prowadzono drobne prace malarskie. W Szkole Podstawowej w Lubaniu postawiono na odmalowanie kilku pomieszczeń i korytarza. W pozostałych placówkach w gminie, czyli w Szatarpach i Nowej Karczmie oraz w Przedszkolu Samorządowym w Grabowie Kościerskim wyposażono sale lekcyjne tak, by można było przyjąć planowaną liczbę uczniów.

Gmina Stara Kiszewa

Remonty były w czterech szkołach, przedszkolu i w żłobku. W Zespole Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie odmalowano dwie sale lekcyjne i przeprowadzono remont schodów prowadzących do kuchni. Zmodernizowano też linię hydrauliczną, która wcześniej uległa awarii. Koszt wszystkich tych prac wynosi ok. 9,2 tys. złotych. W szkole w Nowych Polaszkach pomalowano sale przedszkolne, łazienki i korytarz oraz wymieniono wykładziny w części przedszkolnej oraz grzejnik. W Szkole Podstawowej w Górze prace remontowe polegały głównie na malowaniu pomieszczeń i położeniu płytek. Koszt inwestycji to 5,5 tys. złotych. W placówce w Nowych Polaszkach zadbano o to, by pomalować m.in.: szatnię gimnastyczną dla chłopców czy wejście główne do szkoły. Oprócz tego szkoła ma nowe ogrodzenie. Zarówno Przedszkole Samorządowe jak i Żłobek "Stokrotka" w Starej Kiszewie zyskały monitoring. W przedszkolu pomalowano też jedną z sal.

Gmina Lipusz

Jak podaje Urząd Gminy Lipusz, w trakcie tegorocznych wakacji nie było żadnych remontów w placówkach szkolnych.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.