Tajemnicza skrzynia na rozstaju dróg w Dąbrówce i ulica, której próżno szukać na mapie

wtorek, 27 sierpnia 2019 r., 13:32
fot. AL

Choć w gminnej ewidencji nazw ulic jej nie odnajdziemy, w Dąbrówce możemy przemaszerować ulicą gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Powstała ona celem upamiętnienia 75. rocznicy największej w II wojnie światowej operacji powietrznodesantowej sprzymierzonych - Market-Garden. Obok na gruzach umiejscowiono skrzynię, wewnątrz której schowano materiały o tematyce wojskowej. Maszerując przez Dąbrówkę można więc przystanąć, odpocząć i zapoznać się z historią 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Z zawodu leśnik, prywatnie pasjonat militariów, wojska, a przede wszystkim wojsk powietrznodesantowych. Sam przeszedł przeszkolenie skoczka spadochronowego. Mowa o Wojtku, mieszkańcu Dąbrówki (gm. Kościerzyna), który postanowił uczcić zbliżającą się 75. rocznicę największej w II wojnie światowej operacji powietrznodesantowej sprzymierzonych - Market-Garden z udziałem Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Tym samym na rozstaju dróg na gruzie ulokowano skrzynię, wewnątrz której znajdują się materiały o tematyce militarnej. Obok znak drogowy - w barwach umundurowania spadochroniarzy podczas operacji Market-Garden. Na jego szczycie miejsce znalazł spadochronowy kask, a przy nazwie ulicy generała brygady Stanisława Sosabowskiego widnieje odznaka spadochronowa.

- Chcieliśmy nazwać jedną z dróg w miejscowości im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, ale nie uzyskaliśmy zgody urzędu. Wspólnie z sąsiadem postanowiliśmy więc nazwać tym imieniem odcinek, który jest naszą drogą prywatną - przyznaje Wojtek.

- Kolega Marek przygotował słup drogowy, który nie jest typowym słupem, bo jest wymalowany w barwy umundurowania spadochroniarzy podczas operacji Market - Garden. Na nim wyryty w języku angielsku został też napis, który znajduje się na cmentarzu żołnierzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego w Arnhem w Holandii "Ich imiona będą żyły wiecznie". Obok usadowiliśmy skrzynię - na gruzie - symbolizującym zniszczone podczas operacji miasto - dodaje.

Na pobliskich drzewach wymalowane zostały białe znaki - odznaki spadochronowe. Odcinek ten znajduje się na trasie Majówki z Józefem Wybickim, w ramach którego odbywa się rajd pieszy Będomin-Sikorzyno. Przy drodze im. Stanisława Sosabowskiego można przysiąść na skrzyni, odpocząć i poznać historię Samodzielnej Brygady Spadochronowej - wielkiej jednostki powietrznodesantowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowanej w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej, użytej przez aliantów w operacji "Market Garden".

Nieopodal znajduje się także kapliczna, która przed rokiem została wykonana także przez Wojtka.

- W ramach rekatolizacji Pomorza zostałem poproszony o wykonanie jednej z kapliczek, których miało powstać 100 na Kaszubach. Na tych terenach mieszkali wcześniej niemieccy protestanci, którzy, podobno, opuszczając te ziemie, niszczyli wszystko, co napotkali, zwłaszcza symbole chrześcijaństwa. Stąd tez pomysł postawienia kapliczek. Ta została wykonana na wzór leśny. Znajduje się w niej św. Hubert, a tabliczka, która na niej zawisła to dawna tabliczka umieszczana na leśniczówkach - mówi Wojtek.

Miejsce upamiętniające dowódcę i żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, choć powstało niedawno, już budzi zainteresowanie wśród przechodniów, szczególnie tych młodszych. Można więc przyznać, że pomysł leśnika Wojtka już przynosi pierwsze efekty, bo główną ideą tej inicjatywy było upamiętnienie walczących poprzez propagowanie wiedzy o nich.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.