Czym jest tolerancja? Zapytaliśmy mieszkańców Kaszub

wtorek, 27 sierpnia 2019 r., 11:19
fot. internet/pixabay

O tolerancji uczymy się już od najmłodszych lat. Ludzie często podają ją jako jedną z tych wartości, którymi się kierują w życiu. Czy ich stanowisko nie ulega zmianie, kiedy pojawia się kwestia środowiska LGBT? Postanowiliśmy sprawdzić jakie rozumienie tego zagadnienia mają mieszkańcy Kaszub.

Obecnie hasło tolerancji większości kojarzy się ze środowiskiem LGBT. Temat jest aktualny, praktycznie ciągle toczą się dyskusje pomiędzy osobami nieheteronormatywnymi lub z ich zwolennikami a tymi, którzy wyrażają stanowczy sprzeciw wobec LGBT. W polskich miastach coraz częściej odbywają się marsze równości. Wiąże się to też z kontrmanifestacjami, na których pojawiają się hasła broniące tradycji i chrześcijańskich wartości. Społeczność LGBT zabiega o uzyskanie pełni praw. Wiele słyszy się, że nie chodzi im tylko o możliwość zawarcia związku małżeńskiego czy otrzymania prawa do adopcji dzieci. Przede wszystkim zależy im na tym, by byli postrzegani jako integralna część społeczeństwa.

Postanowiliśmy zapytać mieszkańców Kaszub i napotkanych turystów o to, czym jest dla nich tolerancja, jak odbierają to zagadnienie. Chcieliśmy również poznać ich opinie na temat tego, jak oceniają sytuację społeczności LGBT w naszym kraju oraz to, jaki jest ich osobisty stosunek do nich. Można było dostrzec pewien dystans, kiedy wypowiadali się o społeczności LGBT. Wypowiadali się dość lakonicznie. Można było odnieść wrażenie, że nie chcieli, by ich prawdziwa opinia na ten temat wyszła na jaw.

Co to w ogóle znaczy LGBT?

Ludzie często używają tego skrótu, ale czy wiedzą co się kryje pod tymi literami? Jak się okazuje, Kaszubi potrafią skojarzyć LGBT z parami jednopłciowymi. Odszyfrowanie dwóch pierwszych liter nie sprawia im problemu. Pozostałe litery sprawiają im nieco więcej trudności, a w szczególności B, które w tym skrócie odwołuje się do biseksualizmu.

- LGBT to lesbijki, geje, biseksualni i transseksualni - Małgorzata, 18 lat.

- Geje, lesbijki, trans i... b odnosi się do... nie pamiętam - Piotr, 45 lat.

Co o tolerancji i LGBT mają do powiedzenia Kaszubi?

- Tolerancja to jest po prostu szanowanie innych. A jeśli chodzi gejów, lesbijki tak dalej, to jest normalne. Każdy człowiek jest inny, trzeba to uszanować - Janina, 83 lata.

- Ja odbieram tolerancję jako niewpraszanie się z butami w cudze życie, nieocenianie ludzi na podstawie pozorów czy orientacji seksualnej. Ja bardzo lubię środowisko LGBT, choć sama do niego nie należę. Za to mam kolegę geja. Dzięki niemu mam inne spojrzenie na świat, bardziej optymistyczne. Widzę, że sytuacja LGBT w naszym kraju jest zła. Inni przeszkadzają im w paradach, próbują nawet niszczyć życie - Małgorzata, 18 lat.

- Tolerancja to szanowanie ludzi bez względu na kolor skóry, religię czy orientację. LGBT mi nie przeszkadza, ale wolę, żeby się za bardzo nie afiszowali swoją orientacją. Nie mają zbyt kolorowej sytuacji w Polsce, w ostatnich latach geje i lesbijki ujawnili się i ich sytuacja się pogorszyła - Piotr, 45 lat,

- Akceptowanie innych ludzi, szanowanie ich - tak właśnie odbieram tolerancję. Orientacja nie jest ważna. Ważne jest to, czy ktoś jest dobrym człowiekiem, czy nie. Tym powinniśmy się kierować. Jest mi bardzo smutno, jak pomyślę sobie o tym, jak niektórzy nie szanują innych, tylko dlatego, że ktoś jest gejem. A tak jest bardzo często - Halina, 47 lat.

- Każdy człowiek powinien szanować siebie, nieważne czy ktoś jest homoseksualistą. Nikogo nie powinno obchodzić, kto jest jakiej orientacji. Wydaje mi się, że LGBT ma złą sytuację w Polsce. Inni uciekają się wobec nich nawet do przemocy - Sandra, 18 lat.

- Generalnie toleruję gejów i lesbijki, ale nie jestem za tym, by adoptowali dzieci. Jestem zwolenniczką tradycyjnej rodziny, gdzie jest mamusia i tatuś. Jeżeli chodzi o inne sprawy, to mi ta społeczność nie przeszkadza. Jeżeli ktoś jest szczęśliwy, to po prostu jest szczęśliwy i nic mi do tego. Nie każdy ma takie podejście i to niestety powoduje burze i dyskusje. Wszyscy przekrzykują siebie nawzajem. Jedni mówią "szanujmy gejów i lesbijki", drudzy "nie szanujmy". Uważam, że lepiej skupić się na innych, ważniejszych kwestiach w naszym państwie, a nie kłócić się bez sensu, bo to i tak nic nie da - Justyna, 35 lat.

- Dla mnie tolerancja to po prostu niewytykanie poglądów, religii czy właśnie orientacji innych. Każdy z nas jest człowiekiem, więc każdy powinien być traktowany z takim samym szacunkiem, powinien móc jasno mówić, co myśli i nie wstydzić się tego. U nas w Polsce jest z tym ogromny problem. Nawet jeżeli nie popiera się jakiejś akcji czy zachowania, to nie powód, żeby szydzić. Jeżeli istnieją ludzie z odmienną orientacją niż moja, nic mi do tego. Ale właśnie tu też w grę wchodzi tolerancja. Działa ona w dwie strony. Osoby spoza środowiska LGBT szanują, że jest ktoś z innymi poglądami, ale w takim razie oni niech nie narzucają nam swoich racji. Szacunek za szacunek - to dla mnie tolerancja - Angelika, 20 lat.

- Wiem, że nie wszyscy są heteroseksualni i nie stanowi to dla mnie wielkiego problemu. Choć nie jestem fanem LGBT. Mówią, że walczą o równość, a spychają na bok osoby heteroseksualne. Te ich marsze nie podobają mi się za bardzo. Często obrażają katolików, ale my nie możemy nic złego na ich temat powiedzieć, czy nawet zwrócić uwagi, bo za chwilę będzie wielkie oburzenie. To ich działania sprowadzają na nich nieszczęścia. I nie popieram wyzywania ich czy bicia, ale to oni ściągają na siebie uwagę, a potem się dziwią. Muszą sobie uświadomić, że w Polsce wartości katolickie są bardzo ważne - Kamil, 37 lat.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.