Kolejne dotacje na drogi dla powiatu i gminy Lipusz w ramach usuwania skutków po nawałnicy

poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r., 15:19
fot. AL

W poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie odbyło się podpisanie umów o dotację dla czterech pomorskich samorządów w ramach usuwania skutków po nawałnicy. Największa kwota, ponad 8 mln zł, trafi do powiatu kościerskiego. Środki otrzyma też gmina Lipusz.

Po przyznaniu promes i realizacji zadań, nadszedł czas na podpisanie umów o dotację w ramach usuwania skutków nawałnicy. W poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie podpisano umowy z czterema pomorskimi samorządami, tym gminą Lipusz i powiatem kościerskim.

- Jest to już drogi rok, w którym możemy korzystać w ramach funduszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację inwestycji, przede wszystkim drogowych, które były zniszczone podczas nawałnicy. Dzisiaj otrzymamy umowy, a tym samym środki finansowe na inwestycje, które są już ku końcowi, zarówno w powiecie kościerskim, gminie Lipusz, czy sąsiednich gminach Sulęczyno i Parchowo. Nie udałoby się realizować tych inwestycji, gdyby nie służby wojewody, które skrupulatnie miały wgląd i starały się wspierać nasze wnioski - podkreślała starosta kościerski Alicja Żurawska.

Podpisania umów z przedstawicielami samorządów dokonał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Od dwóch lat realizujemy zadania w ramach usuwania skutków klęski żywiołowej. Kwota przyznana na ten cel przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest znacząca. Rozpoczęcie usuwania skutków nastąpiło już w 2017 roku, wówczas przeznaczono na ten cel około 600.000 zł. Umówiliśmy się jednak, że te inwestycje drogowe będą realizowane głównie w 2018 i 2019 roku. W roku 2018 roku na likwidację skutków przeznaczono 45 mln zł, z czego 43 mln zł na inwestycje drogowe. Łącznie udało się odbudować 170 km dróg. Jest do naprawdę imponująca liczba. W 2019 roku jest to kwota 20 mln zł na odbudowę około 40 km dróg. Dziś spotykamy się, by podpisać cztery umowy związanymi z realizacją płatnością - zaznaczał wojewoda Dariusz Drelich.

- Będziemy tak długo pracować aż usuniemy wszystkie skutki klęski żywiołowej. Bardzo się cieszę, że dziś możemy podpisać kolejne umowy. Wiemy, że te inwestycje są już zaawansowane. Myślę, że w tym roku uda nam się wszystkie te inwestycje zakończyć - kontynuował.

W swoim wystąpieniu zaakcentował też to, że powiat kościerski jest liderem wśród pomorskich samorządów w pozyskiwaniu środków z budżetu państwa na modernizację i przebudowę dróg.

- Spotykamy się w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie i to nie przypadkowo. Największa kwota dotacji dotyczy powiatu kościerskiego. Jest to ponad 8 mln zł, ale łącznie w tym roku do powiatu kościerskiego trafi 16 mln zł na poprawę dróg powiatowych. Powiat kościerski jest na Pomorzu liderem w wykorzystywaniu kwot z funduszu państwowego. Myślę, że powiat jest też liderem pod względem ilości dróg, które są obecnie w realizacji. Myślę, że ten wysiłek zostanie doceniony przez mieszkańców - mówił wojewoda.

Konto powiatu kościerskiego zasili kwota 8.026.696, 08 zł, natomiast gmina Lipusz pozyskała wsparcie w wysokości 465.822 zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.