"Dał nam przykład Bonaparte" - w Będominie trwa 15. Batalia Napoleońska

sobota, 24 sierpnia 2019 r., 14:12
fot. AL

Pokazy artylerii, kawalerii, piechoty, cesarza Napoleona Bonaparte oraz inscenizacje bitew - to wszystko mają okazję zobaczyć ci, którzy w sobotę przebywają w Będominie. Trwa tam Batalia Napoleońska, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Dał nam przykład Bonaparte".

Na terenie Muzeum Hymnu Narodowego trwa piętnasta, jubileuszowa edycja wydarzenia "Bitwa Napoleońska - Dał nam przykład Bonaparte 2019". To wielkie widowisko historyczne przygotowane zostało dla uświetnienia wydarzeń z okresu wojen napoleońskich.

- Ten rok jest rokiem specjalnym. Najlepsze jest to, że co roku tak rozpoczynam Batalię, bo co roku mamy inny powód, aby specjalnie świętować. W ubiegłym roku było to 400-lecie muzeum, a w tym świętujemy z tego powodu, że tydzień temu przypadła 250. rocznica urodzin Napoleona. Pomimo wielu kontrowersji, jakie budzi postać Napoleona w historii, jest to człowiek, dzięki któremu powstały Legiony Polskie we Włoszech - podkreślał Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

- Tegoroczna Batalia będzie zupełnie inna niż poprzednie. Główna bitwa odbędzie się wewnątrz, a więc na terenie muzeum. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić, bo taki jest cel imprezy, aby poprzez zabawę uczyć historii. Mamy to szczęście, że nie rekonstruujemy bitew, bo Będomin nie był świadkiem żadnej bitwy. Wszystkie wydarzenia, które obejrzycie, są całkowicie zmyślone. Będomin jako nieliczna miejscowość w Polsce może szczycić się tym, że nie był tu Napoleon - dodawał.

Główną bitwę zaplanowano na godzinę 18.

Dodajmy, że Bitwie Napoleońskiej towarzyszy też akcja Pomorskie dla Zdrowia. W ramach akcji można skorzystać z bezpłatnych badań, m.in. pomiaru ciśnienia, badania krwi w kierunku boreliozy oraz wirusowego zapalenia wątroby (HCV). Można wykonać także badanie pojemności płuc (spirometria) i skonsultować wynik z lekarzem pulmonologiem. Do godziny 17. na pacjentów czekają specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.