Pomorskie dla Zdrowia w Będominie

piątek, 23 sierpnia 2019 r., 13:46
fot. archiwum

W sobotę w Będominie nie tylko będzie można wziąć udział w pokazach i rekonstrukcjach historycznych, ale również skorzystać z bezpłatnych badań. W ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia specjaliści z kościerskiego szpitala dokonają między innymi pomiaru ciśnienia, badania krwi w kierunku boreliozy oraz wirusowego zapalenia wątroby (HCV).

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, w tym roku odbyło się już sześć akcji Pomorskie dla Zdrowia. Z darmowych badań i konsultacji skorzystali mieszkańcy i turyści w Sopocie, Gdyni, we Wdzydzach Kiszewskich, Słupsku i dwa razy w Gdańsku.

- Łącznie specjaliści przebadali 3605 osób i skonsultowali 1225 pacjentów. Pracownicy szpitali marszałkowskich wykonali także 127 zabiegów. U 988 osób wykryto nieprawidłowości i skierowano je do dalszych konsultacji lekarskich. Najwięcej badanych miało niepokojące wyniki poziomu cukru we krwi, cholesterolu oraz zbyt wysokie ciśnienie krwi - podaje Dorota Patzer z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Najbliższa okazja do skorzystania z bezpłatnych badań pojawi się już w sobotę, w Będominie.

- Stoisko Pomorskie dla Zdrowia przyjmie wszystkich chętnych w namiotach ustawionych na placu przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, m.in. pomiaru ciśnienia, badania krwi w kierunku boreliozy oraz wirusowego zapalenia wątroby (HCV). Będzie można wykonać także badanie pojemności płuc (spirometria) i skonsultować wynik z lekarzem pulmonologiem. Między godz. 11. i 17. na pacjentów będą czekać specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie - podkreśla Dorota Patzer.

Akcja Pomorskie dla Zdrowia jest wydarzeniem towarzyszącym 15. Batalii Napoleońskiej. To wielkie widowisko historyczne przygotowane zostało dla uświetnienia wydarzeń z okresu wojen napoleońskich. Batalia Napoleońska stanowi doskonałe odwzorowanie wojennych realiów, fragment prawdziwej historii. Pamiętając, że tworzą ją nie tylko wielkie bitwy, ale również obozowa rzeczywistość, potyczki i starcia, patrole i rekonesanse. Obserwatorzy widowiska na czas trwania imprezy staną się świadkami żywej historii. Z programem imprezy można zapoznać się tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.