Na co powinien zwrócić uwagę inwestor planujący montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu?

piątek, 23 sierpnia 2019 r., 09:30
fot. nadesłane

Ogrzewanie podłogowe stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego i wiele osób marzy o posiadaniu takiego sytemu ogrzewania w swoim domu. Okazuje się, że dzięki ogrzewaniu podłogowemu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii cieplnej, co w skali roku wiąże się z niemałymi kwotami. Takie ogrzewanie można zastosować zarówno w całym domu, jak również tylko w konkretnych pomieszczeniach.

Na co powinien zwrócić uwagę inwestor planujący montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu?

Brak konieczności montowania w każdym pomieszczeniu grzejników z całą pewnością jest dużą zaletą, a dodatkowe oszczędności są jak najbardziej możliwe w przypadku ogrzewania podłogowego i pozwalają na zaoszczędzenie energii cieplnej na poziomie 30%. Bardzo ważne jest to, aby jeszcze przed zdecydowaniem się na taki rodzaj ogrzewania, sprawdzić, czy aby przypadkiem nie ma żadnych przeciwwskazań co do jego montażu. Nie bez znaczenia jest także to, aby pomieszczenia były dobrze docieplone i nie było żadnych strat ciepła na skutek nieszczelnych okien czy nieizolowanych ścian. Decydując się na ogrzewanie podłogowe - https://it600.pl/konfigurator-ogrzewanie-podlogowe-i-grzejnikowe należy zwrócić uwagę także na wybór rodzaju systemu grzewczego. Najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy ciepła. W przypadku tradycyjnego i wciąż popularnego kotła grzewczego ogrzewanie podłogowe niekoniecznie będzie sprzyjać redukcji kosztów eksploatacyjnych.

W przypadku ogrzewania podłogowego znaczenie ma pokrycie podłogi. Idealnie sprawdzi się ono w pomieszczeniach z podłogą wyłożoną ceramicznymi czy też kamiennymi płytkami. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, jeśli podłoga pokryta jest grubymi litymi deskami czy też solidnym parkietem. Jeśli zależy nam na drewnianej podłodze, należy zastosować deski klejone, projektowane specjalnie pod ogrzewanie podłogowe, by zapewnić odpowiednią przenikalność cieplną. Umeblowanie wnętrza także ma znaczenie. Jeśli podłoga pokryta będzie sporą ilością mebli i to jeszcze bez nóżek oraz masą najróżniejszego sprzętu, to trzeba liczyć się z tym, że przyczyni się to do spadku wydajności ogrzewania podłogowego. Kolejną kwestią jest wybór rodzaju ogrzewania podłogowego, gdyż do dyspozycji mamy dwie opcje - ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety i wady, ale to już temat na oddzielny artykuł.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.