Jednostki OSP zakupią nowy sprzęt dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego

środa, 21 sierpnia 2019 r., 08:46
fot. AL

We wtorek w OSP w Goręczynie odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczo - gaśniczego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych województwa pomorskiego. Porozumienia z marszałkiem Mieczysławem Strukiem podpisali burmistrzowie oraz wójtowie gmin: Chmielno, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Żukowo, Karsin, Kościerzyna, Nowa Karczma i Stara Kiszewa.

Wymiana sprzętu ratowniczo - gaśniczego oraz samochodów ratowniczo - gaśniczych przebiega od 2009 roku. Cały ten proces aktywnie i finansowo wspiera samorząd województwa pomorskiego, co roku przekazując środki finansowe. Dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczo - gaśniczego dla OSP wynosi 500.000 zł.

- To spotkanie jest inicjatywą marszałka Mieczysława Struka, który przyznał dotację w wysokości pół miliona złotych dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu województwa pomorskiego. W ramach dofinansowania jednostki będą mogły zakupić ubrania bojowe, piły, pompy, czy agregaty. Dofinansowanie wyniesie około 50 proc. - mówił Edmund Kwidziński, dyrektor wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.

Jak podkreślał marszałek Struk, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów kościerskiego i kartuskiego należą do bardzo sprawnych i dyspozycyjnych. Uczestniczą w lokalnych interwencjach na wypadek zagrożenia życia społeczeństwa, jak również o charakterze ponadlokalnym.

- Jest to już drugie tego typu spotkanie. Pierwsze odbyło się w powiecie bytowskim. Teraz spotykamy się w powiecie kartuskim, by podpisać umowy na dofinansowanie na zakup sprzętu dla jednostek z terenów powiatu kartuskiego i kościerskiego, a więc tych przez których teren w sierpniu 2017 roku przeszła nawałnica. Na pierwszej linii usuwania skutków tego żywiołu byli strażacy, strażacy-ochotnicy. Mamy do was olbrzymi szacunek za waszą codzienną służbę i za wasze działania. Jesteście aktywni w swoich lokalnych środowiskach, pełnicie wartę przy Grobie Pańskim, a także jesteście tam, gdzie was najbardziej potrzebują, podczas wypadków, pożarów - zaznaczał marszałek Mieczysław Struk.

Porozumienia z marszałkiem podpisali burmistrzowie oraz wójtowie gmin: Chmielno, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Żukowo, Karsin, Kościerzyna, Nowa Karczma i Stara Kiszewa.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.