Letnia wycieczka po zwyczajach kaszubskich w kościerskiej Strzelnicy

wtorek, 20 sierpnia 2019 r., 11:07
fot. nadesłane/Wioletta Romanowska

Projektowały kuchenne fartuchu, piekły kukły kaszubskie i bułeczki, tańczyły i śpiewały po kaszubsku, wydały pierwszą gazetkę, poznały flory i faunę kaszubskich lasów - między innymi tak sierpniowy tydzień spędziły dzieci, które wzięły udział w Letniej wycieczce po zwyczajach kaszubskich, na którą najmłodszych zaprosił Kościerski Dom Kultury.

To był tydzień pełen wrażeń, obfitujący w wielu niespodzianek i niosący nowe umiejętności. W pierwszej połowie sierpnia w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" odbyła się bowiem "Letnia wycieczka po zwyczajach kaszubskich". Ci, którzy wzięli w niej udział, przeżyli niesamowitą przygodę i odkryli nowe pasje.

Na dobry początek pod okiem Wioletty Romanowskiej najmłodsi wcielili się w kaszubskich projektantów mody, wykorzystując regionalne motywy zaprojektowały dla siebie kuchenne fartuchy. Jak się okazało, nowa rzecz szybko przydała się w kolejnych zajęciach z Karoliną Bober z Lipusza, która zdradziła uczestnikom warsztatów tajniki wypieku kukli kaszubskich i bułeczek. Wypieki zostały skonsumowane z dżemem jabłkowym własnej roboty.

Najmłodsi bardzo aktywnie uczestniczyli również w zabawach kaszubskich. Wykonały własną grę planszową, strzelały z procy, chodziły na szczudłach, tańczyły i śpiewały po kaszubsku z Anną Cupą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia z Adamem Kiedrowskim, który wraz z dziećmi stworzył gazetkę.

Ostatni dzień atrakcji w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" upłynął pod nazwą "przyroda kaszubska". Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego podczas spaceru pokazała dzieciom leśnego niecierpka, żabę ropuchę i jadowitego pająka. Dzieci miały możliwość chodzenia po rżysku oraz zbierania ziół i kwiatów do bukietów "dla Panny Zelnej".

W wakacjach kaszubskich brały udział dzieci z Kościerzyny i z okolic, a także dzieci z zagranicy przebywające na kościerskich terenach.

oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.