Janina Kwiecień powalczy o mandat posła na Sejm RP

sobota, 17 sierpnia 2019 r., 13:08
fot. archiwum

Janina Kwiecień, była starosta kartuski, a obecnie członek Zarządu Powiatu Kartuskiego, wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Będzie ubiegała się o mandat poselski jako samorządowiec, niezależny kandydat z listy Koalicji Obywatelskiej. Jeśli uda się jej zdobyć mandat, zamierza zająć się sprawami z zakresu rolnictwa, ochrony zdrowia, samorządu, czy polityki senioralnej.

Janina Kwiecień to wieloletni samorządowiec. Przez ostatnie dwie dekady pełniła funkcję starosty kartuskiego. Od listopada jako członek zasiada w Zarządzie Powiatu Kartuskiego. W październiku pojawi się jako kandydat do Sejmu RP na liście Koalicji Obywatelskiej, na której ma zająć miejsce Stanisława Lamczyka ubiegającego się mandat senatora RP.

- Nie była to moja inicjatywa, by ubiegać się o mandat poselski. Z taką inicjatywą wyszli samorządowcy na czele z marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Nie była to dla mnie łatwa decyzja. Przeanalizowałam plusy i minusy takiej decyzji. Na pewno przede mną trudna kampania wyborcza. Wychodzę z założenie, że jeśli człowiek czegoś się podejmuje, to musi do tego podchodzić odpowiedzialnie i z dużym zaangażowaniem. Z pewnością byłoby łatwiej podjąć tę decyzję, gdybym nadal pełniła funkcję starosty. Tak zasmakowałam trochę "wolności" i jest mi dobrze. Po kilku spotkaniach i namowach, zgodziłam się jednak - przyznaje Janina Kwiecień.

- Nie należę do żadnej z partii. Dlatego moim warunkiem było to, aby wystartować z listy Koalicji Obywatelskiej, ale jako samorządowiec, kandydat niezależny. Analizując program wyborczy Koalicji Obywatelskiej, brakuje mi paru ważnych kwestii, szczególnie dla naszego, kaszubskiego środowiska - dodaje.

Jeśli uda się jej zdobyć mandat poselski, w sejmie zamierza zająć się sprawami dotyczącymi rolnictwa, ochrony zdrowia, samorządu, czy polityki społecznej.

- Jesteśmy terenem wiejskim, typowo rolniczym. Dlatego musimy popracować, aby w programie znalazły się kwestie dotyczące rolników. Kaszuby to również turystyka. Chcemy promować nasz region, aby przyciągać turystów, ale niestety jeśli nadal będziemy zanieczyszczać nasze środowisko, to Kaszuby już nie będą atrakcyjne ani dla turystów ani dla mieszkańców. Dlatego też ważna jest kwestia ochrony środowiska. Bardzo interesuje mnie również polityka senioralna. Uważam, że jest to bardzo ważny temat z uwagi na to, że nasze społeczeństwo się starzeje, a system ochrony i pomocy seniorów jest jeszcze w powijakach. Bliska jest mi również tematyka ochrony zdrowia. Borykamy się z problemem dostępu do rehabilitacji, na którą trzeba czekać pół roku - podkreśla Janina Kwiecień.

Jak dodaje, swój program wyborczy zamierza oprzeć głównie na kwestiach szczególnie nurtujących mieszkańców Kaszub. Dlatego niedługo zamierza zorganizować cykl spotkań z mieszkańcami.

- Od września ruszamy ze spotkaniami z mieszkańcami. Mam nadzieję, że to mieszkańcy wskażą nam ważne dla nich tematy, którymi mogłabym się zająć. Uważam, że na coś trzeba się zdecydować i zamierzam pracować dla Kaszubów, zająć się kwestiami, na których się znam, w których jako wieloletni samorządowiec zdobyłam doświadczenie, by pracować w sejmie z pożytkiem dla Kaszub i całego kraju - podsumowuje Janina Kwiecień.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.