Jak szybko sprzedać auto firmowe?

piątek, 16 sierpnia 2019 r., 11:44
Flota aut firmowych na sprzedaż Flota aut firmowych na sprzedaż fot. nadesłane

Sprzedaż pojazdu służbowego jest przeważnie znacznie trudniejsza niż sprzedaż auta osoby prywatnej. Wiąże się to z obiegową opinią na temat samochodów służbowych, które według niej, nie są traktowane przez swoich kierowców z należytą troską. Innym aspektem są przebiegi takich aut. Przeważnie nawet kilkuletnie pojazdy potrafią być już poważnie wyeksploatowane. Wysoki przebieg przekłada się na zużycie wszystkich elementów pojazdu, a tym samym obniżenie wartości auta. Nie znaczy to jednak, że sprzedaż takiego pojazdu nie jest możliwa w dobrej cenie.

System korekty VAT

Od 1 kwietnia 2014 obowiązuje nowy system korekt VAT. Według niego przedsiębiorca sprzedający samochód firmowy zakupiony w latach poprzednich musi to zrobić wraz z odprowadzeniem VAT. Istnieje możliwość skorygowania nieodliczonego podatku przy jego sprzedaży. Przy sprzedaży auta należy również rozliczyć podatek dochodowy.

Książeczka serwisowa auta firmowego

To co przeważnie odróżnia auta firmowe od pojazdów prywatnych to regularne przeglądy w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Przeglądy wykonywane w takich stacjach są bardzo kompleksowe a ewentualne wymiany części dokonywane są za pomocą specjalistycznych narzędzi. Same części również są najwyższej jakości. W naprawach wykonywanych w ASO nie wykorzystuje się tak zwanych zamienników części. Wszystkie naprawy i przeglądy odnotowywane są w książkach serwisowych, dzięki temu potencjalny przyszły nabywca będzie miał pełny wgląd w historię serwisową pojazdu, daty dokonywanych przeglądów oraz pełną listę usterek jakie przytrafiły się pojazdowi. Książeczka serwisowa z regularnie prowadzonymi i kompletnymi wpisami znacznie podnosi wartość pojazdu i pozwala uzyskać przy jego sprzedaży korzystniejszą cenę.

Skup pojazdów

Każde auto, w tym również pojazdy firmowe, łatwo i wygodnie można sprzedać wykorzystując ofertę profesjonalnych skupów aut. Firmy takie jak skup aut Pol-Cars, działające na terenie całego województwa pomorskiego, są w stanie odkupić nawet całą firmową flotę przedsiębiorcy. Co ciekawe, w ofercie tej nie ma mowy o komisie aut. "Samochody odkupujemy od przedsiębiorcy za gotówkę przekazaną do rąk własnych lub przelanych na wskazane konto. Przed przystąpieniem do transakcji auta są wyceniane przez naszego kosztorysanta. Pozwala to ustalić ich realną, rynkową wartość" mówi Pan Jacek, właściciel skupu samochodowego Pol-Cars. Cena oferowana przez skup jest przeważnie niższa od wartości rynkowej pojazdów, ponieważ na tej różnicy skup aut zarabia. Nie jest to jednak aż tak duża różnica, aby obojętnie przejść obok bezpiecznego, a zarazem bardzo szybkiego sposobu pozbycia się całej firmowej floty. Dzięki szybkiej sprzedaży przedsiębiorca może od razu przystąpić do realizacji kolejnych celów, bez konieczności oczekiwania na środki ze sprzedaży poszczególnych pojazdów w systemie detalicznym. Szybko, dynamicznie i jednocześnie opłacalnie. Tak wygląda współczesny model odsprzedaży wysłużonej floty firmowej oraz jej wymiana na nową. Co ciekawe, w skupach aut można również nabyć kompletną flotę. Opcja ta przydaje się przy zmianie profilu firmy i konieczności dokupienia innych niż stosowane dotychczas auta.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.