Budowa wieży widokowej w Przytarni rozpoczęta

sobota, 10 sierpnia 2019 r., 14:04
fot. nadesłane/UG Karsin

Rozpoczęto prace przy budowie wieży widokowej w Przytarni. Obecnie trwają pracę przy budowie infrastruktury drogowej oraz terenu wokół wieży. Równocześnie Zakład Budowy Maszyn Zremb Chojnice SA przygotowuje stalowe elementy konstrukcji wieży. Pod koniec sierpnia planowane jest przygotowanie fundamentów pod wieże.

Gmina Karsin na budowę wieży przeznaczyła 2.573.775 zł z czego 1,7 mln zł (66%) będzie pochodziło z dotacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Głównym wykonawcą robót jest firma Vic-Mar Sp. z o.o. z Kobylnicy.

Wysokość wieży wyniesie 40 metrów. Będzie to drugi po Wieżycy najwyższy punkt widokowy Kaszub. Znajdą się na niej dwa podesty widokowe na wysokościach 27 i 37 metrów. Przy wieży stanie budynek do obsługi ruchu turystycznego i edukacji ekologicznej z izbą wystawową, punktem sprzedaży pamiątek i toaletami. Powstanie też parking dla samochodów oraz autokarów.

Na szczycie wieży zamontowanych zostanie łącznie 8 kamer. Cztery kamery, po jednej z każdej strony tarasu widokowego, będzie służyć do udostępniania podglądu z wieży Online oraz cztery pozostałe kamery będą służyć do monitorowania terenu wokół wieży. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, na dachu wieży Lasy Państwowe wiosną 2020 r. dodatkowo zamontują obrotową kamerę termowizyjną, która służyć będzie do lokalizowania zagrożeń pożarowych w okolicznych lasach.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem wieża powinna być gotowa do końca listopada 2019 r.

nadesłane/Urząd Gminy w Karsinie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.