Sezon turystyczny 2019. Turyści chętnie odwiedzają powiat kościerski?

środa, 7 sierpnia 2019 r., 13:09
fot. internet/pixabay

Sezon turystyczny trwa w pełni. Choć pogoda ostatnimi czasy nie zawsze dopisuje, Kaszuby od wielu lat są celem podróży wielu turystów z różnych zakątków Polski oraz świata. Jakim zainteresowaniem odwiedzających w tym roku cieszy się powiat kościerski?

Początek sierpnia zwiastuje, że połowa sezonu turystycznego 2019 już za nami. Choć nie wszyscy kończą wakacje wraz z końcem ósmego miesiąca. Duży ruch na Kaszubach odnotowuje się aż do końca września.

Skąd najczęściej przebywają do nas goście?

- Przeważający odsetek to warszawiacy. Sporo osób przyjeżdża też z południowej części kraju: z Krakowa, Wałbrzycha czy Poznania. Turyści z zagranicy stanowią mniejszy procent niż z Polski, jednak dużo osób przyjeżdża z Niemiec. Kaszuby cieszą się też dużą popularnością wśród mieszkańców Skandynawii. Warto zaznaczyć, że sporym zainteresowaniem Kaszubami, powiatem kościerskim wykazują się mieszkańcy Trójmiasta i należy to podkreślić. Przyjeżdżają do swoich domków letniskowych, a jeśli ich nie mają, to wynajmują na weekend - opowiada Lidia Narloch z Lokalnej Organizacji Turystycznej "Serce Kaszub".

Jak się okazuje, osoby zwiedzające powiat kościerski wykazują największe zainteresowanie muzeami, np.: Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie czy Kaszubskim Parkiem Etnograficznym we Wdzydzach. Dobra pogoda sprzyja przede wszystkim spływom kajakowym czy wycieczkom rowerowym.

- Mamy rozbudowaną ofertę, ale wiele zależy od typu turysty - komentuje Lidia Narloch.

Duże zainteresowanie wzbudził cykl warsztatów rękodzielniczych prowadzonych w trzech miejscowościach: Wdzydzach, Wielu i Kościerzynie.

- W pewnym momencie brakowało już miejsc, takie było zainteresowanie turystów - zdradza Lidia Narloch.

Halina Rogińska z Kościerskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego "Kościerska Chata" opowiada o tym, że największym zainteresowaniem turystów cieszy się kuchnia kaszubska.

- Każdy chce spróbować kaszubskich specjałów. Nasza kuchnia jest bardzo przez nich chwalona. Często, jeżeli gdzieś nie ma czegoś typowo kaszubskiego, tylko to, co można znaleźć wszędzie, są oburzeni - przyznaje Halina Rogińska.

Zauważyła, że w powiecie kościerskim pojawia się coraz mniej odwiedzających.

- Do połowy lipca była znikoma liczba turystów. Potem pojawiło się ich więcej, ale niestety nie wszędzie. Jest to spowodowane droższymi cenami. Większą popularnością cieszą się zagraniczne oferty promowane przez biura podróży - mówi Halina Rogińska.

Inne twierdzenie na temat liczby turystów wysuwa Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie.

- Można zauważyć, że pojawia się więcej turystów. Od dwóch lat jest tendencja wzrostowa o około 10 proc. - twierdzi dyrektor muzeum.

O co najczęściej pytają turyści w Informacji Turystycznej? Najbardziej ciekawi ich plan miasta, gdzie można przenocować, czy istnieje możliwość wynajęcia domków, gdzie znajdują się kąpieliska. Najpopularniejszym pytaniem i tak pozostaje, gdzie można zjeść coś smacznego i regionalnego.

A gdzie najchętniej wypoczywają Kaszubi?

- Turyści wyjeżdżający na wakacje z Pomorza chętniej zaglądają do biur podróży niż jest to w wypadku innych województw. Być może spowodowane jest to faktem, że z północy Polski wyjazd na południe Europy, zwłaszcza we własnym zakresie, samochodem, to znacznie dłuższa wyprawa niż z południa kraju. Poza tym w tym sezonie turyści w ogóle ruszyli do biur podróży, a jednym z powodów jest rosnące przekonanie, że kupno gotowej oferty i tak jest tańsze w ostatecznym rozrachunku niż samodzielne przygotowanie wakacji - tłumaczy Jarosław Kałucki rzecznik prasowy Travelplanet.pl.

Najczęściej wybierane państwa przez Kaszubów to: Grecja, Turcja, Hiszpania, Bułgaria, Egipt, Włochy i Albania.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.