Profile aluminiowe - dlaczego chętnie stosowane?

środa, 7 sierpnia 2019 r., 10:35
fot. nadesłane

Profile aluminiowe to jedne z najchętniej wykorzystywanych elementów konstrukcyjnych w Polsce. Swoją popularność zawdzięczają niskiej wadze, łatwości w obróbce i znacznej wytrzymałości, pozwalającej na wszechstronne wykorzystanie, również do cięższych konstrukcji. Zobaczmy, dlaczego jeszcze są tak popularne.

Typy profili  

Większość profili aluminiowych ma nazwy nawiązujące do liter alfabetu. Ma to związek z ich kształtami, w przekroju poprzecznym przypominającymi jedną z nich. Najpopularniejsze profile to:

• teowniki - mające kształt litery T,
• ceowniki - przypominające literę C,
• dwuteowniki - wyglądające jak złączone litery T,
• zetowniki - od litery Z,
• płaskowniki - czyli całkowicie płaskie elementy,
• kątowniki - których nazwa pochodzi od kąta prostego.

Zastosowanie i zalety

Wszelkiego rodzaju ramy, wykorzystywane przy tworzeniu konstrukcji, jak np. ścianki działowe, to zastosowanie, do którego świetnie nadają się profile aluminiowe. Ponadto szeroko wykorzystuje się je przy instalowaniu i tworzeniu okien, przegród, a nawet bram i rolet. Szeroko wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie - w biurowcach czy galeriach handlowych są najczęściej wykorzystywanym elementem konstrukcyjnym. 

Jedną z głównych zalet, dzięki której są aż tak szeroko wykorzystywane, jest świetny stosunek wagi do wytrzymałości. Profile aluminiowe są lekkie, ale równocześnie bardzo wytrzymałe - co nie tylko rozszerza ich zastosowanie, ale również ułatwia transport i przechowywanie. 
Innym cenionym czynnikiem, wyróżniającym aluminium od innych materiałów jest odporność na korozję - drewno czy stal muszą być specjalnie zabezpieczane, podczas gdy aluminium z natury jest niepodatne na korodowanie. 

Łatwiejsza jest również obróbka - cięcie profili aluminiowych jest znacznie łatwiejsze, a dzięki zastosowaniu automatów tnących można uzyskać bardzo precyzyjne i powtarzalne rezultaty. Taką usługę można zlecić, chociażby firmie MPC Metal, której ofertę znajdziemy na stronie: http://www.mpcaluminium.pl/oferta/ciecie-profili-aluminiowych.php

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.