Laureaci 42. Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy nagrodzeni

niedziela, 4 sierpnia 2019 r., 18:11
fot. AL

Wielewski Turniej Gawędziarzy to święto gawędy i mowy ojczystej. W tym roku odbył się już po raz 42. Tym samym do Wiela zjechali gawędziarze z różnych zakątków Kaszub, Kociewia oraz Rzeszowszczyzny. W opowieściach zmagali się w sobotę, w niedzielne popołudnie ogłoszono wyniki i nagrodzono najlepszych gawędziarzy.

Turniej rozpoczął się w sobotnie popołudnie w Domu Kultury w Wielu, gdzie nastąpiła też prezentacja gawęd, po czym odbyło się spotkanie integracyjne dla uczestników turnieju. Niedzielny dzień zainaugurowano mszą świętą. Nieco później uczestnicy wydarzenia, jak i goście udali się przemarszem do pomników Wicka Rogali, Hieronima Derdowskiego oraz grobu Józefa Brzezińskiego, by dotrzeć do sceny nad Jeziorem Wielewskim, gdzie odbyło się podsumowanie 42. Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy.

- Dziękujemy organizatorom za trud włożony w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie imprezy, zapewniając niepowtarzalną, przyjacielską atmosferę przełamującą tremę uczestników. Na podkreślenie zasługują osoby drugiego planu - panie Stefania i Buda i Bogumiła Fijałkowska, które od wielu lat krzewią kulturę Rzeszowszczyzny i Kociewia, nie tylko pozyskując coraz młodsze pokolenia regionalna zaangażowanej młodzieży, ale pozwalają by widownia mogła się rozsmakować nie tylko w dźwiękach kaszubskiej mowy, ale też uczestników spoza naszych stron - mówił Tadeusz Lipski, przewodniczący jury.

- Wszystkim uczestnikom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie i występ na turnieju licząc, że w kolejnych latach będą korzystać z gościnności Wielewskiego Domu Kultury i umilać sierpniowe dni swymi niepowtarzalnymi występami - dodawał.

Łącznie w 42. Wielewskim Turnieju Gawędziarzy wzięło udział 24 zawodników. Jury obradowało w składzie: Tadeusz Lipski (przewodniczący), Felicja Baska-Borzyszkowska, Bożena Ugowska i Grzegorz Schramke.

Po ogłoszeniu wyników wystąpił zespół "Fucus". Wydarzenie uświetnił również występ zespołu "Kaszuby" z Wiela i Karsina.

Organizatorami turnieju byli: gmina Karsin, Dom Kultury im. H. Derdowskiego i Muzeum Ziemi Zaborskiej oraz ZKP O/Karsin-Wiele w partnerstwie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wójt gminy Karsin Roman Brunke oraz Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt.

Wyniki 42. Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy:

kategoria im. Józefa Brzezińskiego:
1. miejsce - Emilia Szyszka
2. miejsce - Patrycja Golimowska
3. miejsce - Andżelika Kamińska

kategoria im. Józefa Bruskiego:
1. miejsce - Anna Gliszczyńska
2. miejsce - Karolina Keller
3. miejsce - Joanna Jester
wyróżnienie - Krystyna Kamińska

kategoria im. Wincentego Rogali:
1. miejsce - Mateusz Iżyński
2. miejsce - Paulina Iżyńska
2. miejsce - Hubert Sajdak
3. miejsce - Wiktoria Wąsik

kategoria im. Hieronima Derdowskiego:
nagroda główna - Olga Kuklińska
1. miejsce - Józef Roszman
2. miejsce - Karolina Keller
3. miejsce - Halina Wreza

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.