Przegrzany silnik to nie wina pogody, lecz złego stanu technicznego Twojego samochodu!

piątek, 2 sierpnia 2019 r., 13:14
fot. nadesłane

Zbliża się okres wakacyjny, a więc duża część Polaków ruszy swoimi samochodami na krajowe oraz zagraniczne drogi. Niestety, niektórzy z nas zapewne nie dotrą do celu z powodu przegrzania jednostki napędowej. Zanim jednak zaczniemy złorzeczyć na panujący upał, pamiętajmy, że to nie pogoda, lecz zły stan techniczny samochodu będzie główną przyczyną takiej awarii!

Czynnik - temperatura

Wysokie temperatury na poziomie ponad 30 stopni Celsjusza to nie lada wyzwanie i zarazem duże obciążenie dla jednostki napędowej. Bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz, płyn w układzie chłodzącym silnika ma przeważnie stałą temperaturę na poziomie 90-100 stopni Celsjusza. Nagły wzrost tej wartości oznacza najprawdopodobniej awarię układu chłodzenia jednostki napędowej. Przy sprawnym i odpowiednio napełnionym układzie silnik powinien sobie bez jakichkolwiek problemów poradzić z wysokimi temperaturami. Jednak jakakolwiek nieszczelność systemu lub nieodpowiednie ciśnienie w nim panujące może doprowadzić do przegrzania jednostki napędowej.

Awaria układu chłodzenia

Płyn chłodzący dostępny w sklepie z częściami do samochodów osobowych iParts.pl to na ogół ciecz wykorzystywana w układzie chłodzenia silnika, która chroni jednostkę napędową przed mrozem, korozją oraz przegrzaniem, a także zapewnia jej odpowiednie smarowanie. Podstawowym zadaniem płynu chłodzącego jest odbieranie ciepła z silnika i odprowadzanie go przez chłodnicę na zewnątrz.

Nawet niewielkie uszkodzenie układu chłodzenia, powodujące ubytek płynu w systemie, może prowadzić do przegrzania silnika. Podobnie jak nieodpowiednia praca jednego z czujników czy też zablokowanie zaworu w korku zbiornika wyrównawczego może spowodować niewłaściwe odprowadzanie ciepła z silnika. Efektem takich nieprawidłowości jest zazwyczaj przegrzanie jednostki napędowej lub wypalenie uszczelki głowicy. Bardzo często niesprawny układ chłodzenia nie daje żadnych oznak uszkodzeń w okresie zimowym i wczesno wiosennym. Dopiero w skrajnych warunkach pogodowych i przy dużych obciążeniach jednostki napędowej ujawniają się wyraźne zaburzenia w jego pracy. Pamiętajmy więc o sprawdzeniu całego systemu przed wyruszeniem w daleką trasę wakacyjną - przestrzega specjalista w sklepie internetowym iParts.pl.

Wymiana płynu chłodzącego

Płyn chłodzący jak każdy inny środek użytkowy, z biegiem czasu traci swoje właściwości, czyli, po prostu, ulega zużyciu. Większość producentów samochodowych zaleca wymianę płynu w układzie chłodzenia w określonych okresach czasu. W wielu nowoczesnych konstrukcjach silnikowych stosuje się obecnie płyny chłodzące z tak zwanej serii Long Life. Te środki, w normalnych warunkach pracy, nie wymagają wymiany. Stosuje je m.in. koncern Volkswagen. Z kolei np. w Mercedesach wymiana płynu chłodzącego jest rekomendowana po 15 latach eksploatacji lub tez po przejechaniu 250 tys. km. Bez względu jednak na model samochodu oraz rodzaj cieczy chłodzącej, warto przestrzegać zaleceń producenta odnośnie specyfikacji, terminu wymiany, proporcji mieszania oraz mieszalności koncentratów płynów chłodzących.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.