Samorządy mogą starać się o dotacje na drogi - do rozdania prawie 126 mln złotych

środa, 31 lipca 2019 r., 14:50
fot. Internet/pixabay

Samorządy mogą już ubiegać się o dotacje w tegorocznej edycji konkursu w ramach dawnych "schetynówek". Jest o co walczyć - z Funduszu Dróg Samorządowych w województwie pomorskim do rozdania jest niespełna 126 mln zł. Pozyskane dotacje można przeznaczyć na remonty i budowę dróg gminnych i powiatowych.

Fundusz Dróg Samorządowych wcześniej funkcjonował pod nazwą Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. W tegorocznej edycji konkursu na województwo pomorskie przypada dwa razy więcej środków niż rok wcześniej. Do rozdania jest aż 126 mln złotych.

Samorządy mogą pozyskać pieniądze m.in. na budowę, przebudowy, remonty dróg powiatowych oraz gminnych, a także skrzyżowań z innymi drogami publicznymi, jak również przebudowę dróg wewnętrznych (zaliczanych do odpowiedniej kategorii dróg publicznych)oraz przebudowę lub remont mostów na drogach powiatowych lub gminnych.

Wnioski będą oceniane w kilku kryteriach, m.in.: od stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapewnienie spójności sieci dróg, poprzez zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracji, czy poprawę dostępności terenów inwestycyjnych. Pod uwagę będzie brany również czynnik podnoszenia standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych oraz zachowanie jednorodności sieci tych dróg. Sumy nie uwzględniają zobowiązań wynikających z umów w ramach naboru z kwietnia tego roku. Lista beneficjentów zostanie opublikowana po zatwierdzeniu przez premiera.

Samorządy mogą składać wnioski do 27 sierpnia w ramach edycji 2020. Na inwestycje przeznaczono blisko 126 mln zł. Na wnioski powiatowe zaplanowano kwotę 44 mln zł, a na gminne - 81,9 mln zł, na zadania wieloletnie (realizowane w latach 2021-2027) - 51,2 mln (17,9 mln zł - wnioski powiatowe i 33,3 mln zł - wnioski gminne).

Dofinansowanie na zadanie gminne oraz powiatowe nie może przekroczyć 30 mln zł i musi być od 50 proc. do 80 proc. łącznej wartości inwestycji.


KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.