W Kościerzynie uczczą 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

wtorek, 30 lipca 2019 r., 11:46
fot. archiwum

Minuta ciszy w Godzinę W oraz rekonstrukcja wydarzeń z 1944 roku - tak w środę, 1 sierpnia Kościerzynie uczczona zostanie 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Przybliżenie działań powstańców będzie możliwe dzięki kościerskim harcerzom i Stowarzyszeniu "Cis" z Męcikału, którzy od lat dbają by pamięć o bohaterach wciąż była żywa. Na wszystkich uczestników wydarzenia będzie czekać też wojenny chleb.

Przybliżenie działań powstańców będzie możliwe dzięki kościerskim harcerzom, którzy od lat dbają by pamięć o bohaterach wciąż była żywa. Wydarzenia upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego tradycyjnie odbędzie się w Kościerzynie.

Uroczystości rozpoczną się już o godzinie 16.50 naradą powstańców i przydziałem obowiązków. Dokładnie o godzinie 17., a więc w godzina "W " uczczona zostanie minutą ciszy. Po niej nastąpi krótka inscenizacja powstania - zdobycia posterunku oraz przedstawienie funkcjonowania poczty powstańczej.

- Harcerze ZHP i ZHR z Kościerzyny i Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" Męcikału, będą przestawiać rekonstrukcję wydarzeń z dzielnicy Warszawy Wola, gdzie po sukcesach powstańców nastąpiła niemiecka pacyfikacja tej dzielnicy. Po inscenizacji widzowie będą mogli odwiedzić punkt poczty harcerskiej, gdzie będzie można odebrać pamiątkową widokówkę oraz gazetę powstańczą - zaznacza Piotr Kwidziński.

Jak dodaje, każdy będzie mógł też spróbować wojennego chleba, którego skład wyróżnia to, że zawiera więcej kartofli niż mąki.

Na wspólne uczczenie 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszają Urząd Miejski w Kościerzynie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Łubianie, Kościerski Dom Kultury, Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz kościerscy harcerze.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.