Olimpia Breza ze złotem Mistrzostw Europy! Jest pierwszą Polką, która tego dokonała

czwartek, 25 lipca 2019 r., 12:54
fot. nadesłane//www.olimpijski.pl

Po ustanowieniu rekordu Polski w biegu na 2.000 metrów, zdobyciu trzech złotych medali Mistrzostw Polski i nominacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Olimpia Breza wysłuchała w tym sezonie Mazurka Dąbrowskiego. W pięknym stylu sięgnęła bowiem po złoty medal 15. Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży w biegu na 3.000 m w Baku. To pierwsze złoto Polski na tej imprezie.

Olimpia Breza to uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie. Młoda kościerska biegaczka, która przygodę z bieganiem rozpoczęło dopiero przed trzema laty, już może pochwalić się sporym medalowym dorobkiem. Jako pierwsza w historii Polka stanęła na najwyższym stopniu podium podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy na 3.000 metrów.

Przypomnijmy, że niedawno zdobyła Mistrzostwo Polski na 3.000 metrów w Poznaniu, które dało jej ósme miejsce w rankingu zawodniczek Europy na 3.000 metrów.

- Liczyliśmy na dobre miejsce może i na medal, a tu udało się wygrać złoty medal. Olimpia była dobrze przygotowana i poważnie podeszła do zawodów. Pierwszy kilometr zawodniczki biegły wolno (3.25 na km), żadna nie podejmowała ryzykownie mocnego tempa, wręcz wyczuwały się w ustawieniu. Olimpia biegła początkowo w środku stawki, wolno przesuwając się do przodu. Na drugim kilometrze była już w trójce zawodniczek z przodu, drugi kilometr biegły nieco szybciej. Na trzy i pół okrążenia przed metą Olimpia lekko zaatakowała i wolno odsuwała się od czołówki biegaczek. zanim zorientowały się, że jest to atak Olimpii do mety zebrały się i zaczęły tworzyć grupę pościgową - relacjonuje Wojciech Pobłocki, trener Olimpii.

Olimpia przyśpieszała. na ostatnim wirażu zawodniczki goniące Olimpię zbliżyły się na około 10 metrów i w tym momencie Olimpia skontrowała i maksymalnie przyśpieszyła, nie oddając prowadzenia do mety ( 3km 3.03). Ukończyła bieg z czasem 9.48.48. Drugą na mecie była Norweżka Ina Halle Hangen, a 3m zajęła Hiszpanka Maria Forero. Potem tylko radość, runda wzdłuż bieżni z flagą Polski i hymn Mazurka Dąbrowskiego - podsumowuje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.