Niebanalnie o profilaktyce nowotworowej w Kościerzynie

niedziela, 21 lipca 2019 r., 08:22
fot. AL

Sobotnim późnym wieczorem mieszkańcy Kościerzyny i nie tylko mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym pokazie łączącym światło, dźwięk i edukację - videomappingu 3D. Pokaz, który został wyświetlony na budynku kościerskiego magistratu, w widowiskowy i niekonwencjonalny sposób przekazał treści edukacyjne, zachęcając do badań profilaktycznych. Był to kolejny z elementów projektu "Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. Pomorskiego".

Jak mówić o profilaktyce w niebanalny, zaskakujący sposób? Przekonali się o tym mieszkańcy Kościerzyny, którzy w sobotni wieczór mieli okazję obejrzeć wyjątkowe widowisko łączące ze sobą światło i dźwięk. Videomapping, bo o nim mowa, to nowoczesna technologia wyświetlania wizualizacji na budynkach, przedmiotach oraz innych obiektach. Technika ta wykorzystuję strukturę płaszczyzn na których dana projekcja jest wyświetlana. Sceną sztuk audiowizualnych był kościerski magistrat.

Pokaz był częścią trzyletniej kampanii społecznej "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię", realizowanej przez COPERNICUS PL Sp. z o.o.

Jednym z jej ubiegłorocznych efektów jest mural na budynku Technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie. U progu tegorocznej wiosny na jednym z drzew na kościerskim rynku zawisły zawisły z kolei pomarańcze. Warto dodać, że powiat kościerski należy do obszarów "białych plam", czyli obszarów o najniższej zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe.

- Powiat kościerski należy do obszarów tzw. "białych plam", czyli powiatów o najniższej wykonywalności badań kolonoskopowych. Wierzymy, że wyjątkowa oprawa wizualna i niestandardowe podejście do tematu zachęci mieszkańców do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu profilaktyki nowotworowej - mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu.

Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać kobiety i mężczyźni aktywni zawodowo w wieku:

- 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego

- 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego

- 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha

Bezpłatne badania kolonoskopowe można wykonać między innymi w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Do projektu można się zgłosić poprzez formularz na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem (58) 727 01 30.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.