Cuarteto Re!Tango & Caio Rodriguez na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego

niedziela, 14 lipca 2019 r., 20:34
fot. AL

Rewelacyjnym koncertem rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Sulęczynie. Publiczność, która wypełniła kościół św. Trójcy, skosztowała prawdziwej uczty muzycznej w wykonaniu Cuarteto Re!Tango & Caio Rodriguez w towarzystwie orkiestry kameralnej pod dyrekcją Łukasza Peruckiego. Sulęczyno gospodarzem jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych roku w regionie jest już po raz siedemnasty.

W niedzielny wieczór w kościele św. Trójcy w Sulęczynie rozpoczęła się kolejna, siedemnasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. Zainaugurował go koncert Cuarteto Re!Tango z argentyńskim wokalistą Caio Rodriguezem w towarzystwie orkiestry kameralnej pod dyrekcją Łukasza Peruckiego. Koncert był też jednocześnie premierą płyty "Milonga" Cuarteto Re!Tango.

Druga odsłona festiwalu będzie miała miejsce w środę, 17 lipca w Leśnym Dworze. Publiczność będzie miała możliwość wysłuchania koncertu: "Piaf po polsku" w wykonaniu Doroty Lulki oraz Pawła Nowaka grającego na akordeonie i Macieja Sadowskiego, na kontrabasie,czyli najpiękniejszych piosenek Edith Piaf, śpiewanych w polskich tłumaczeniach Andrzeja Ozgi, Marcina Sosnowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Podczas koncertu odbędzie się premiera płyty "Piaf po polsku 2".

W czwartek, 18 lipca organizatorzy zapraszają do restauracji Maraska na koncert zespołu Klezmoret. Grupa powstała w 2006 roku z inicjatywy akordeonisty Pawła A. Nowaka, wielkiego miłośnika żydowskich pieśni, bałkańskiej rytmiki i słowiańskiej melodyjności. W 2008 roku ukazała się pierwsza płyta Klezmoret. Przez kilka lat działalności zespół zagrał kilkaset koncertów w całej Europie. Po niemal pięcioletniej przerwie grupa z nowym skrzypkiem wraca na polskie sceny. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji, to "muzyka środka" w najczystszej postaci!

W piątek, 19 lipca przygotowano niespodziankę nie tylko dla miłośników muzyki, ale tez filmów. Nowością tej edycji jest bowiem Akordeonowy Maraton Filmowy, który rozpocznie się o godzinie 19. w Karczmie na Stromej. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć animowane Przygody Remusa, film dokumentalny o francuskim stylu musette oraz o tangu.

Finał Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego odbędzie się w sobotę, 20 lipca w sulęczyńskim amfiteatrze. Na scenie plenerowej pojawią się Dikanda & Marko Kukobat, czyli czołowa polska grupa folkowa koncertująca na świecie od ponad 20 lat wraz z serbskim akordeonistą Marko Kukobatem. Kolejnym artystą, który zagra dla publiczności zgromadzonej w amfiteatrze, będzie Rodolfe Mederos wraz ze swoim trio z Argentyny. To będzie historyczny koncert, bo pierwszy w Polsce! Mederos to żyjąca legenda tanga, mistyk i czarodziej tego stylu.

Na finał finału wystąpi z kolei Czesław Mozil - polski piosenkarz, kompozytor, akordeonista, a także osobowość telewizyjna. Lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa zabytkowych akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka - głównego organizatora Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie.

Z programem XVII Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie można zapoznać się tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.