Powstanie bazy WOT w Kościerzynie coraz bliżej

piątek, 12 lipca 2019 r., 08:46
fot. archiwum

Najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu dojdzie do przejęcia w trwały zarząd nieruchomości po dawnym internacie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 przez Ministerstwo Obrony Narodowej, które na ich terenie utworzy 72. batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym samym w Kościerzynie ma powstać jednostka szkoleniowa i baza sprzętowa terytorialsów.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, w środę odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Wojska Polskiego oraz samorządu powiatu kościerskiego.

- Głównym tematem spotkania były końcowe ustalenia i omówienie wszelkich szczegółów dotyczących przejęcia przez Ministerstwo Obrony Narodowej w trwały zarząd nieruchomości po byłym internacie Powiatowego Zespołu Nr 3 w Kościerzynie, celem utworzenia na tym terenie jednostki i bazy Wojsk Obrony Terytorialnej. Akt notarialny w tej sprawie ma zostać podpisany w połowie sierpnia br. Będzie to zwieńczenie ponad dwuletnich rozmów i działań Zarządu Powiatu Kościerskiego oraz przedstawicieli Wojska Polskiego - podaje Starostwo Powiatowe w Kościerzynie.

W Kościerzynie ma powstać 72. batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Jego utworzenie, jak mówił podczas marcowego spotkania dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, to perspektywa kilku lat.

- 72. batalion w Kościerzynie jest batalionem, który będzie formowany w ostatniej, trzeciej kolejności. Przy czym należy wziąć pod uwagę uwarunkowania, które towarzyszą formowaniu brygady w naszym województwie. Wojska Obrony Terytorialnej są formacją składającą się całkowicie z ochotników. Tempo naboru do pierwszych dwóch pododdziałów, będzie uzależniało budowanie batalionu w Kościerzynie. Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zgodę na przejęcie nieruchomości w trwały zarząd. Aktualnie są przygotowywane dokumentu niezbędne do sfinalizowania tego procesu, aby rozpocząć cały proces planistyczny związany z przygotowaniem bazy pod kościerski batalion - mówił w marcu kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przejęcie nieruchomości przez ministerstwo ma nie tylko przynieść korzyści finansowe powiatowi z tytułu sprzedaży majątku, ale również wpłynąć na rozwój gospodarczy całego powiatu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.