Kiedy wróci lato?

środa, 10 lipca 2019 r., 15:23
fot. Dominik Ropela

Początek lata zaskoczył nas słoneczną i bezchmurną pogodą, wiele osób spodziewało się, że lipiec i sierpień będą wyglądały podobnie. Niestety pogoda płata nam figle. W efekcie mamy sporo deszczy i niską temperaturę. Według porzekadeł dziś mamy Dzień Siedmiu Braci Śpiących. Czy możemy spodziewać się polepszenia pogody? O nadchodzące zmiany atmosferyczne pytaliśmy Edmunda Ulenberga ze Stacji Limnologicznej w Borucinie.

Tegoroczne wakacje zaskakują naprzemiennie zmieniającą się pogodą. Upalny początek przytłumiły obecnie panujące deszcze i zachmurzenie. Od kilku dni za oknami szaro, a panująca atmosfera nie przyciąga do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Czy taka aura czeka nas do końca lata?

- Jak można zauważyć obecnie pogoda nie jest za ciekawa. Jednak pocieszeniem jest, że w ciągu najbliższych dni opady się skończą. Niestety przerwa potrwa tylko kilka dni. Od środy pogoda ma się polepszyć i taki stan powinien utrzymać się, aż do końca weekendu. Nie przygotowywał bym się jednak na zbyt upalne temperatury. Obecnie panująca pogoda i towarzyszące jej deszcze wrócą do nas 20 lipca. Temperatura w całym miesiącu będzie kolidować między temperaturą od 16 do 20 stopni - opowiada Edmund Ulenberg ze Stacji Limnologicznej z Borucina. 

Można przepowiedzieć pogodę korzystając z mądrości ludowych przysłów. Dziś przypada Dzień Siedmiu Braci Śpiących. Data 10 lipca co roku prognozuje, jakiej pogody możemy spodziewać się podczas najbliższych siedmiu tygodni. Przepowiednia mówi, że jeśli dzień będzie deszczowy, oznacza to, że tak będzie przez kolejne najbliższych siedem tygodni. Natomiast jeśli pogoda będzie ładna to  pozostanie taka do końca wakacji. 

Przełom pogodowy nastąpi dopiero około 26 lub 27 lipca. Prognozowane jest wtedy powrócenie lata. Jest ogromna szansa na dużą ilość słońca, możemy spodziewać się temperatur powyżej 20 stopni. Obecnie niestety musimy przygotować się na deszcz, którego w przyszłym tygodniu będzie dość sporo - dodaje Edmund Ulenberg.

Na typowo wakacyjną pogodę przyjdzie nam zatem jeszcze trochę poczekać. Wszyscy natomiast mają nadzieję, że lato 2019 będzie dla nas łaskawe. Szczególnie ci, którzy mają już zaplanowane wakacje na pojezierzu Kaszubskim.

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.