Powstanie Subregionalna Trasa Rowerowa. Będzie przebiegać przez powiat kościerski

środa, 10 lipca 2019 r., 13:37
fot. nadesłane/UG Kościerzyna

W Kościerzynie kilkudziesięciu samorządowców z Pomorza podpisało list intencyjny w sprawie budowy Subregionalnej Trasy Rowerowej. Nowy szlak rowerowy ma obejmować południowe Kaszuby, Kociewie, Powiśle i Żuławy. Wkomponuje się też w planowaną międzynarodową trasę wiodącą z Berlina do Tallina.

List intencyjny podpisało 30 gospodarzy pomorskich gmin, reprezentujących między innymi miasto, powiat i gminę Kościerzyna, a także Miastko, Dziemiany, Nową Karczmę, Liniewo, Skarszewy, Tczew, czy Malbork.

Jak informuje gdański urząd marszałkowski, nowa Subregionalna Trasa Rowerowa obejmować będzie południowe Kaszuby, Kociewie, Powiśle i Żuławy. Poprawi atrakcyjność turystyczną regionu, dzięki czemu sezon turystyczny przedłuży się poza miesiące letnie. Oprócz wartości turystycznej i rekreacyjnej, przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości związanej z obsługą turystów rowerowych.

- Trasa prowadzić będzie w dużej części dawnymi nasypami kolejowymi, co z pewnością wpłynie na jej walory krajobrazowe. Dużym atutem jest to, że przebieg obejmuje aż cztery pomorskie subregiony: Kaszuby, Kociewie, Żuławy i Powiśle. Zatem rowerzyści przemierzając całość szlaku będą mogli doświadczyć tej różnorodności kulturowej i krajobrazowej naszego województwa. Liczymy też, że w przyszłości uda się wpisać ją w europejską sieć Euro Velo. Jesteśmy po uzgodnieniach z sąsiednimi województwami: ze strony województwa zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego będzie zachowana kontynuacja trasy - podkreśla Bieliński - tłumaczy Michał Bieliński z Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jak dodaje, szlak rowerowy wkomponuje się w planowaną międzynarodową trasę wiodącą z Berlina do Tallina, przebiegającą przez pięć państw: Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Łączyć się będzie także z trasami EuroVelo 9 i 10. W przyszłości ma stać się elementem europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo.

Zgodnie z planami do końca roku ma zostać przygotowana analiza finansowa inwestycji. Projekt ma znaleźć się w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.