Weekend z Kaszubami, truskawkami i festiwalem kiszewskich smaków

piątek, 5 lipca 2019 r., 10:44

Powitanie Lata z Pawłem Gołęckim, XXI Światowy Zjazd Kaszubów w Chojnicach, VI Festiwal Kiszewskie Smaki, Rajd Kaszubskich Drzymalitów w Skorzewie, Truskawkobranie 2019, czy Strzelanie o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna - między innymi takie wydarzenia zaplanowano na najbliższy weekend w naszym regionie.

Piątek

Powitanie Lata w Kościerzynie
Kościerski Dom Kultury zaprasza na Powitanie Lata w Kościerzynie. Na scenie kościerskiego Rynku wystąpi Paweł Gołecki, a więc śląski artysta wykonujący muzykę pop i folk. Początek godzina 20.30.

Muzyczny weekend w Tawernie Żeglarskiej we Wdzydzach
Stanica Wodna PTTK we Wdzydzach zaprasza na kolejny muzyczny weekend. W tej weekendowe odsłonie na scenie pojawi się duet Krzysztof Wałecki i Darek Pietrzak oraz zespół Drake. Oba koncerty rozpoczynają się o godz. 21.00. Wstęp wolny.

Sobota

XXI Światowy Zjazd Kaszubów w Chojnicach
Zjazdy Kaszubów na stałe zapisały się już w kalendarzu pomorskich imprez. Przedsięwzięcie gromadzi tysiące osób. Święto muzyki kaszubskiej to jedna z największych, plenerowych imprez w naszym rejonie. To doskonała okazja do spotkania się ze znajomymi, a także do nawiązania nowych znajomości. Co roku inne miasto gości przybyszów z różnych zakątków Kaszub. Jest to możliwość promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów z całego świata. Tym razem miejscem spotkania będą Chojnice. Tym samym Światowy Zjazd Kaszubów powraca do Chojnic po dwóch dekadach. To właśnie tam w 1999 roku swój początek miała ta największa kaszubska impreza plenerowa na Kaszubach.

Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą, którą zaplanowano na godz. 11.15 w bazylice mniejszej (plac Kościelny 5). Po niej nastąpi przemarsz do parku 1000-lecia (bazylika mniejsza- ul. Kościuszki-ul. 31 stycznia - ul. Cechowa - ul. Sukienników - park 1000-lecia), gdzie na godz. 13. odbędzie się uroczyste otwarcie XXI Światowego Zjazdu Kaszubów. W programie wydarzenia również jarmark kaszubski, test na małego Kaszubę, strefa dla dzieci, stoiska twórców ludowych, kuchnia regionalna, biesiada kaszubska, wspólne śpiewanie pieśni o Chojnicach, stempel pamiątkowy, ścianka do zdjęć - fotobudka, czy namiot edukacyjny. W części artystycznej na scenie zaprezentują się takie zespoły, jak: Zespół Pieśni i Tańca "Bławatki" Chojnice, Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" Gminy Karsin, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej "Kaszuby",Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krebane" Brusy, Zespół Wandzeboczi Brusy, Zespół szantowy "Ciągle na fali",Zespół MITRA Gdynia. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Bubliczki. Na hali sportowej LO rozegrany zostanie turniej kaszubski Baśki.

VI Festiwal Kiszewskie Smaki
W sobotnie popołudnie już po raz szósty na stadionie w Starej Kiszewie odbędzie się Festiwal Kiszewskie Smaki. Nie zabraknie więc profesjonalnych pokazów kulinarnych i sztuki carvingu. W tym roku królować będą pierogi: tradycyjne, pieczone, chińskie, smażone, drożdżowe, czy gotowane. Na scenie kulinarnej będzie można więc posmakować różnorodnych pierogów z całego świata, z ciekawymi nadzieniami, sosami i dodatkami. Nie zabraknie też Kramów z Lokalnymi Wystawcami. Odwiedzający kramy będą mogli poznać tradycyjne smaki kuchni regionalnej dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich, a także zakupić wyjątkowe produkty i wyroby. Ponadto w programie także wiele artystycznych i muzycznych atrakcji. Na scenie zagości między innymi zespoły Czerwone Gitary oraz discopolowy Andre. Imprezę zwieńczy natomiast pokaz Fire Show i zabawa taneczna ze śpiewającym wodzirejem Karolem Wiśniewskim z zespołem Rytm.

III Rajd Kaszubskich Drzymalitów w Skorzewie
Sołectwo Skorzewo wraz z partnerami zaprasza na III Rajd Kaszubskich Drzymalitów, który odbędzie się w sobotnie popołudnie. W programie rajd pieszy (nordic walking) oraz rowerowy malownicza trasą Drzymalitów. Po sportowych emocjach, na uczestników czekać będzie pełen atrakcji festyn. Organizatorzy zapewniają poczęstunek (kiełbasa z grilla, kaszubska drożdżówka, chleb ze smalcem, popcorn). Uczestnicy rajdu otrzymają pamiątkowy znaczek, mapkę z trasą i nagrody. Zapisy za pośrednictwem facebooka lub w dniu rajdu od godz. 14.

Festyn Sołecki w Piechowicach
W sobotnie popołudnie na boisku Orlik w Piechowicach odbędzie się festyn sołecki. W programie: zamki, zjeżdżalnie, gry i zabawy dla dzieci z animatorem, popcorn, napoje, słodycze oraz zabawa pod chmurką. Do wspólnej zabawy zapraszają Sołtys Sołectwa Piechowice oraz Ośrodek Kultury w Dziemianach.

Truskawkobranie na Złotej Górze
Impreza rozpocznie się już o godz. 15. Na przybywających czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na dobry początek zaplanowano blok animacji dla najmłodszych. W kolejnych odsłonach na scenie pojawią się artyści z Kartuskiego Centrum Kultury oraz Trójmiejska Grupa Wokalna. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Roksana Węgiel i Grzegorz Hyży. Grzegorz Hyży jest finalistą trzeciej edycji programu X Factor. W 2014 roku wydał swój pierwszy studyjny album "Z całych sił", z którego pochodzą przeboje takie jak "Na chwilę" czy "Wstaję". W 2017 roku ukazała się kolejna płyta z hitami takimi jak: "Pod wiatr", "O Pani!", "Noc i dzień" i "Niech pomyślą, że to ja". Roksana Węgiel to nastolatka, która w ubiegłym roku zwyciężyła pierwszą polską edycję The Voice Kids (2018) oraz 16 edycję Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Podczas występu w Mińsku wykonała utwór "Anyone I Want to Be", który jest dziś hitem. Czternastolatka w ubiegłym roku wydała swój pierwszy album pt. "Roxie". Z niego pochodzą utwory takie jak "Żyj" i "Obiecuję".

Niedziela

Strzelanie o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie zaprasza na Strzelanie o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna, które odbędzie się w niedzielę, 7 lipca na terenie Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" w Kościerzynie". W programie: Tarcza Burmistrza Miasta Kościerzyna, Tarcza Nadleśniczego Nadleśnictwa Kościerzyna, Tarcza MPI KOS-EKO, Tarcza Charytatywna, Grand Prix, Strzelanie Młodzieżowe oraz Strzelanie o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna. Wszyscy zaproszeni goście będą mogli posilić się przysmakami kuchni kaszubskiej przygotowanej przez organizatorów.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.