EkoSobota w Nowej Karczmie

czwartek, 4 lipca 2019 r., 10:19
fot. nadesłane/GOKSiR Nowa Karczma

W sobotnie popołudnie 22 czerwca w Nowej Karczmie odbył się piknik ekologiczny EkoSobota. Organizatorem był Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - Kół Gospodyń Wiejskich w Nowej Karczmie i Gminny Ośrodek Kultury, Sport i Rekreacji w Nowej Karczmie. Piknik organizowany był w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Podczas pikniku dużą uwagę skupiliśmy na przekazywaniu informacji dotyczących prawidłowej segregacji śmieci. Ponieważ wiadomo, że wiedza najlepiej wchodzi nam do głowy przez zabawę, zorganizowanych zostało kilka konkursów z segregacji odpadów. Dzieciaki, i nie tylko aktywnie brały udział w zabawach. Pierwszy konkurs to segregacja śmieci na wesoło. Zadaniem drużyny było prawidłowe podporządkowanie śmieci do koszy. Kolejnym zadaniem był test wiedzy na temat segregacji śmieci i recyklingu. Drużyny otrzymały do rozwiązania test wiedzy, krzyżówkę i rozsypankę sylabową.

Kolejną konkurencją była "Eko pieczątka". Uczestnicy mieli za zadanie wykonać autorskie pieczątki z warzyw. Pomysły były bardzo różne. Robiono pieczątki z buraków, ziemniaków i marchwi. Najlepszymi pieczątkami okazały się te zrobione z buraków, ponieważ zawierały już swój naturalny barwnik. Następnie dzieci próbowały swoich sił w konkursie plastycznym. Temat brzmiał "barwy przyrody". Konkurs ten pozwolił na swobodną ekspresję emocji, ukazywał wrażliwość dziecka i w pewnym stopniu również kształtował jego stosunek do otoczenia. Warto dodać, że prace malowane były palcami, a efekty były zaskakujące. Ostatnim zadaniem był "kreatywny recykling". Drużyny 2-3 osobowe miały za zadanie wykorzystać butelki plastikowe do stworzenia ciekawych, nowych i przydatnych rzeczy. Najczęściej były to pojemniki na długopisy czy kredki, samochody i zwierzątka.

Za nami mnóstwo pozytywnych emocji i dobrej zabawy połączonej z edukacją. Kolejną akcją cieszącą się bardzo dużym zainteresowaniem była akcja "Eko torba za nakrętki". Każdy kto przyniósł na piknik nakrętki otrzymał ekologiczną torbę na zakupy. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że nakrętki przekazane zostały na cele charytatywne.

Tego dnia nie mogło zabraknąć również atrakcji dla najmłodszych. Były bańki mydlane, karuzela, byk rodeo, poczęstunek dla wszystkich Uczestników, symboliczne ogniska przy których można było upiec kiełbaskę.

O godz. 21. wystąpił Damian Holecki z zespołem, który wprowadził uczestników w atmosferę dobrej zabawy, która trwała do późnych godzin nocnych.

nadesłane/GOKSiR Nowa Karczma

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.