Już w sobotę wielkie święto kultury kaszubskiej. Kaszubi zjadą do Chojnic

środa, 3 lipca 2019 r., 10:55
fot. archiwum

Światowy Zjazd Kaszubów już w sobotę. Impreza, która jest organizowana na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa, w tym roku odbędzie się po raz 21. Jej gospodarzem będą Chojnice. Tym samym Światowy Zjazd Kaszubów powraca do Chojnic po dwóch dekadach. To właśnie tam w 1999 roku swój początek miała ta największa kaszubska impreza plenerowa na Kaszubach.

Zjazdy Kaszubów na stałe zapisały się już w kalendarzu pomorskich imprez. Przedsięwzięcie gromadzi tysiące osób. Święto muzyki kaszubskiej to jedna z największych, plenerowych imprez w naszym rejonie. To doskonała okazja do spotkania się ze znajomymi, a także do nawiązania nowych znajomości. Co roku inne miasto gości przybyszów z różnych zakątków Kaszub. Jest to możliwość promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów z całego świata.

Tym razem miejscem spotkania będą Chojnice. Tym samym Światowy Zjazd Kaszubów powraca do Chojnic po dwóch dekadach. To właśnie tam w 1999 roku swój początek miała ta największa kaszubska impreza plenerowa na Kaszubach.

Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą, którą zaplanowano na godz. 11.15 w bazylice mniejszej (plac Kościelny 5). Po niej nastąpi przemarsz do parku 1000-lecia (bazylika mniejsza- ul. Kościuszki-ul. 31 stycznia - ul. Cechowa - ul. Sukienników - park 1000-lecia), gdzie na godz. 13. odbędzie się uroczyste otwarcie XXI Światowego Zjazdu Kaszubów. W programie wydarzenia również jarmark kaszubski, test na małego Kaszubę, strefa dla dzieci, stoiska twórców ludowych, kuchnia regionalna, biesiada kaszubska, wspólne śpiewanie pieśni o Chojnicach, stempel pamiątkowy, ścianka do zdjęć - fotobudka, czy namiot edukacyjny.

W części artystycznej na scenie zaprezentują się takie zespoły, jak: Zespół Pieśni i Tańca "Bławatki" Chojnice, Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" Gminy Karsin, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej "Kaszuby",Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krebane" Brusy, Zespół Wandzeboczi Brusy, Zespół szantowy "Ciągle na fali",Zespół MITRA Gdynia. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Bubliczki. Na hali sportowej LO rozegrany zostanie turniej kaszubski Baśki.

Jak co roku mieszkańcy Kaszub na zjazd przyjadą pociągiem Transcassubia, który specjalnie na tę okazję 6 lipca uruchamia pomorski oddział Przewozów Regionalnych na trasie Reda-Chojnice i Chojnice-Reda przez m.in. Rumię, Gdynię, Gdańsk, Rębiechowo, Żukowo, Glincz, Wieżycę, Kościerzynę i Brusy.

Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się tutaj.

Burmistrz Kartuz informuje, że gmina Kartuzy wspólnie ze Zrzeszeniem Kaszubsko - Pomorskim Oddział w Kartuzach organizuje w dniu 6 lipca (sobota) wyjazd na XXI Zjazd Kaszubów.

- Planujemy udać się autokarem do Somonina, a następnie pociągiem Transcassubia, którego odjazd z Somonina planowany jest na 6.58 na miejsce imprezy do Chojnic. Autokar z Kartuz odjedzie spod Urzędu Miejskiego w Kartuzach o godz. 6.30. Autokar powrotny odjedzie z Somonina o godz. Rezerwacji miejsc można dokonać w Wydziale Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Kartuzach pod numerem telefonu 58 694 52 18 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres kultura@poczta.kartuzy.pl - podaje Urząd Miejski w Kartuzach.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.