Pascal Brodnicki nakręcił program o kaszubskich truskawkach

piątek, 28 czerwca 2019 r., 18:58
fot. internet/youtube/rzut ekranu odcinka programu "Tuba smaku"

Pascal Brodnicki, znany i lubiany kucharz, podróżnik i prezenter telewizyjny w ubiegłym tygodniu odwiedził Kaszuby i nakręcił program poświęcony najsłodszemu skarbowi tego regionu - kaszubskiej malenie. Odwiedził plantację w Chmielnie, rozmawiał z Edytą Klasą i Bogdanem Kureckim ze Stowarzyszenia Producentów Truskawek Kaszubskich i polecał dania z maleną w roli głównej.

Wyróżnia się wyjątkowym smakiem i kuszącym aromatem. Urzeka słodyczą. Zachwycali się nią w Brukseli i podczas piłkarskich rozgrywek na Mistrzostwach Europy. Jest bohaterką nie tylko deserów i przetworów, ale też fraszek, znaczków pocztowych i licznych publikacji. Teraz pojawiła się też w programie Pascala Brodnickiego. Znany i lubiany kucharz, podróżnik i prezenter telewizyjny prowadzi na platformie Youtube kanał "Tuba smaku", w jego ramach prowadzi cykl "Pascal na tropie jakości".

Ostatni ze odcinków Pascal poświęcił właśnie kaszubskiej malenie. Odwiedził jedną z plantacji w Chmielnie. O najsłodszych owocach w Polsce opowiedzieli mu tam - Edyta Klasa, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Truskawek Kaszubskich oraz Bogdan Kurecki, producent truskawek z Zamku Kiszewskiego, również członek stowarzyszenia.

- Kaszubska truskawka jest najlepsza właśnie dlatego, że nie ma tu idealnych warunków do uprawy. Mamy tu pochyłości, nasza truskawka jest bardziej wytrwała. Na Kaszubach nocą i w dzień występują duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą . Roślina, by przeżyć w takich warunkach produkuje duże zapasy cukru, dlatego też kaszubska truskawka jest tak wyjątkowo słodka - opowiadał Pascalowi Bogdan Kurecki.

Historię truskawki przybliżyła kulinarnemu podróżnikowi Edyta Klasa, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Truskawek Kaszubskich.

- Nasza truskawka wyróżnia się tym, że ma Chronione Oznaczenie Geograficzne, jest pierwszym i jedynym produktem regionalnym w województwie pomorski i 42. w Polsce - mówiła gościowi Edyta Klasa.

Z koszykiem truskawek Pascal udał się do Gdyni. Tam troje szefów znakomitych trójmiejskich restauracji przygotowali trzy dania z truskawką w roli głównej. Jakie? Zapraszamy do obejrzenia odcinka.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.