Kościerski sanepid ocenił jakość wody w jeziorach. Sprawdź, gdzie możesz bezpiecznie się kąpać

piątek, 28 czerwca 2019 r., 11:58
fot. fot.archiwum

Wakacje rozpoczęte, a jedną z najpopularniejszych form spędzania letniego czasu jest odpoczynek nad wodą. Aby był on bezpieczny, warto korzystać z kąpieli tylko w miejscach ku temu wyznaczonych. Kościerski sanepid zbadał już część miejsc przeznaczonych do kąpieli na terenie powiatu. Przedstawiamy listę kąpielisk oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli na terenie powiatu kościerskiego, które objęte są monitoringiem stanu jakości wód.

W powiecie kościerskim funcjonuje 11 kąpielisk. Wyznaczono również 15 miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Są to miejsca, w których regularnie przeprowadzane są badania stanu jakości wody. Póki co nie są znane jeszcze pełne wyniki badań. Niemniej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku przypomina, że nie należy korzystać z kąpieli w miejscach, gdzie woda ma zmienioną barwę i zapach oraz, że obowiązuje zakaz kąpieli w fontannach, wktórych to pozornie czysta woda może być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.

- Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie. Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta - zaznaczają inspektorzy PSSE w Kościerzynie.

- Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę areozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego areozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontia - dodają.

Na dzień dzisiejszy przeprowadzono badania w czterech kąpieliskach i czterech miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Woda we wszystkich z nich nadaje się do kąpieli.

Przeprowadzone badania:

Kąpieliska:
Jezioro Jelenie - przy Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Gdańskiej Czarlina w Skoczkowie
Jezioro Radolne - przy Ośrodku Wypoczynkowym Gdańskiej Stoczni "Remontowa" w Czarlinie
Jezioro Dobrogoszcz - Dobrogoszcz
Jezioro Zakrzewie - przy Ośrodku Stawiska w Stawiskach

Miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli:
Jezioro Wielewskie - przy OW Beaver-Turist
Jezioro Wielewskie - przy OW "efKa" w Wielu
Jezioro Wielkie - plaża gminna w Strudze
Jezioro Przywłóczyno - Olpuch

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.