Burmistrz Michał Majewski z wotum zaufania i absolutorium

czwartek, 27 czerwca 2019 r., 17:03
fot. AL

Większością głosów podczas środowej sesji burmistrz Kościerzyny Michał Majewski uzyskał zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu. Nie obyło się jednak bez uwag i zastrzeżeń części radnych, którzy wytykali gospodarzowi miasta poziom zadłużenia przy braku spektakularnych inwestycji i zbyt niski wskaźnik dofinansowania rewitalizacji kościerskiego dworca.

Dochody wykonane na poziomie 112.480.108,86 zł, co stanowi 96,72 proc. planu, poniesione wydatki w łącznej kwocie 123.320.872,24, co daje 95,84 proc. planu - tak w wielkim skrócie przedstawia się wynik finansowy miasta Kościerzyna za 2018 rok. Na kwotę wydatków złożyły się też te wydatkowane na zadania inwestycyjne, które stanowiły ponad 21 proc. ogółu wydatków. Wydatki majątkowe wyniosły ostatecznie 25.912.410, 68 zł, co stanowi 94,86 proc. planu. Zadłużenie na koniec roku wynosiło ponad 36,4 mln zł.

I to właśnie jego poziom wywołał dyskusję przed głosowaniem nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok.

- Będę głosował przeciwko absolutorium, a między innymi dlatego, że brakuje spektakularnych inwestycji w mieście. Obiektywnie oceniając 2018 rok był inwestycyjnie udany dla pana burmistrza biorąc pod uwagę ostatnie cztery lata, w jakich miał okazję zarządzać miastem. To spowodowane było tym, że te projekty wpisane były już w perspektywę finansowania 2014-2010. Niepokoi mnie to, że brakuje dużych inwestycji, a zadłużenie rośnie. Mieliśmy 33 mln zł, mamy 36 mln zł zadłużenia. Jeśli w minionym roku zmierzylibyśmy się z ważną, kluczową inwestycją dla miasta, zrozumiałbym wzrost zadłużenia. Mogę zrozumieć też, że oszczędzamy, zaciskamy pasa. A tak mamy sytuację, że nic specjalnego nie zrobiliśmy, a zadłużenie rośnie. Odnośnie dworca w Kościerzynie, to wygląda on bardzo dobrze i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Mam jednak bardzo duże zastrzeżenia do tego, jaki był montaż finansowy tej inwestycji. Koszt inwestycji to 9,2 mln zł, a dofinansowanie na poziomie 23 proc. To pokazuje, jak niskie dofinansowanie otrzymaliśmy, nie ma się więc czym chwalić - mówił radny Aleksander Mach.

- Jest kilka powodów, dla których nie będę głosował za udzieleniem burmistrzowi absolutorium. Już nie chcę pastwić się nad dworcem, bo koncepcja jego zagospodarowania była zupełnie inna. Jeżeli ktoś jednak uważa, że dofinansowanie na poziomie 20 proc. do tak kosztownej inwestycji, jakim była rewitalizacja dworca, to myślę, że jest to nieporozumienie. Ważną dla mnie kwestią jest wykonanie dochodów majątkowych w 75 proc. Druga sprawa - zadłużenie miasta - ponad 36 mln zł, a więc wzrost w stosunku do poprzedniego roku o około 10 proc. Czy to budzi duże zatrwożenie? Budzi. Zgodzę się z tym, co powiedział radny Aleksander Mach, że wśród wymienionych około 30 inwestycji, nie ma jakichś spektakularnych, a co za tym idzie nie wiadomo, gdzie te pieniądze poszły. Brakuje nam też inwestycji, jakie zmieniły cywilizacyjny obraz naszego miasta, jak park za urzędem miasta, czy budowa infrastruktury nad jeziorem Gałęźnym, Kaplicznym. Gdzie są hale gimnastyczne? Czekamy na takie inwestycje - dodawał radny Kazimierz Stoltmann.

- Myślałem, że rewitalizacja dworca w Kościerzynie jest inwestycją, która może połączyć koalicję i opozycję. Niestety cały czas nie możemy podzielić się tym sukcesem, a za realizację tej inwestycji miasto otrzymało zewnętrzne nagrody. Były burmistrz Zdzisław Czucha zwrócił uwagę, że to za jego kadencji rozpoczęła się budowa dworca. Wszyscy jesteśmy tego świadomi. Mamy dworzec, który jest naszą wizytówką. Nie rozumiem z jakiego powodu ciągle krytykujemy tę inwestycję - podkreślał radny Tomasz Dargacz.

Do zarzutów odnośnie poziomu dofinansowania rewitalizacji dworca odniósł się burmistrz Michał Majewski.

- O tyle mamy komfortową sytuację odnośnie dworca, że do końca trwania obecnej perspektywy unijnej możemy składać wniosek o zagospodarowanie i przebudowanie go w takim kierunku, aby móc postarać się o refundację poniesionych kosztów. Będziemy jednak wówczas zobligowani do tego, by pokrywać koszty utrzymania obiektu. Mamy chętnych, z którymi mam nadzieję, w przeciągu najbliższych miesięcy podpiszemy umowę na dzierżawę pomieszczeń dworca. Przy takiej konstrukcji finansowania dworca, możemy sobie na to pozwolić. Owszem, Kartuzy pozyskały wyższe dofinansowanie na rewitalizację dworca, ale Urząd Miejski w Kartuzach jest teraz zobligowany do tego, aby ponosić wszystkie koszty utrzymania budynku. My, jeśli wydzierżawimy pomieszczenia dworca, nie będziemy ponosili kosztów, a jedynie będziemy mieli przychody z tego tytułu - wyjaśniał gospodarz miasta.

Ostatecznie większością głosów (12 "za" przy sześciu przeciwnych) burmistrzowi Kościerzyny Michałowi Majewskiemu udzielono absolutorium.

Dodajmy, że sprawozdanie z wykonania budżetu 2018 poprzedziło zaprezentowano raportu o stanie miasta za ubiegły rok, debata oraz udzielenie burmistrzowi wotum zaufania. Uzyskał go stosunkiem głosów 13 "za" przy sześciu przeciwnych (Kazimierz Stoltmann, Karina Młodzianowska, Marcin Sikora, Aleksander Mach, Maria Mach i Katarzyna Knopik).

Z raportem o stanie miasta za 2018 rok można zapoznać się tutaj.

Transmisję z sesji absolutoryjnej można obejrzeć na serwisie youtube.com.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.