W Kartuzach otwarto punkt porad dla cudzoziemców

czwartek, 27 czerwca 2019 r., 15:26
fot. MD-Z

W czwartek w Kartuzach uroczyście otwarto punkt doradczo-informacyjny dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Mogą oni tam uzyskać pomoc w legalizacji pobytu, zatrudnienia, sprawach administracyjnych, prawnych, prawach pracowniczych, dotyczących opieki zdrowotnej, psychologicznej, socjalnej, opieki nad dziećmi, czy łączenia rodzin.

Punkt w Kartuzach jest jednym z sześciu, które uruchomiono na terenie województwa pomorskiego w ramach realizowanego przez Urząd Wojewódzki programu wsparcia dla cudzoziemców. W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, starosta kartuski Bogdan Łapa, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński i , ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

- Program, który właśnie uruchamiamy w województwie pomorskim ma cały szereg działań. Jednym z nich jest właśnie uruchomienie sześciu punktów informacyjno-doradczych. Powstały w miastach, gdzie są największe skupiska cudzoziemców. Wiele osób, szczególnie z Ukrainy przyjeżdża do Polski do pracy, ale wiele też potem postanawia tu osiąść. wszystkie działania, które podejmujemy mają im ułatwić podejście tej decyzji. Ktoś kto tu przyjeżdża z rodziną, nie wie, jak wyglądają tu realia, sprawy formalne, administracyjne czy te związane z nauką języka i tradycji - podkreślił wojewoda podczas uroczystości w Kartuzach.

Punkty działają w ramach programu "Wsparcie dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w województwie pomorskim w latach 2018 - 2020" współfinansowanego z Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI), a realizowanego przez Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Wartość programu to ponad 2,8 mln zł. Operatorem projektu jest Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

- Zależy nam na tym, by osoby, które przyjeżdżają do Polski, czuły się tu dobrze i bezpiecznie. Ten punkt i nasze działania będą dążyć do tego, by nasi goście mogli tu znajdować pracę zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, na warunkach określonych prawem i bezpiecznie - mówił ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Podczas otwarcia punktu głos zabrał też Bogdan Łapa, starosta kartuski.

- Leżymy właściwie w metropolii, zainteresowanie chęcią pracy w naszym powiecie jest bardzo duże. Mamy na to dowody od wielu lat. W naszym powiecie pracuje kilkanaście tysięcy osób. Duże jest też zainteresowanie pracodawców, zwłaszcza w branżach, w których mamy deficyty. Aby obywatele innych państw chętnie do nasz przyjeżdżali muszą mieć zagwarantowane odpowiednie warunki pobytu i godziwe wynagrodzenie. Takie punkty mogą im w tym pomóc - mówił starosta Bogdan Łapa.

W punkcie w Kartuzach pracuje Iryna Malinowska, która do Polski przyjechała z Ukrainy 16 lat temu.

- Bardzo dobrze rozumiem potrzeby osób, które tutaj przychodzą. Rozumiem ich zmartwienia i problemy. Często osoby przychodzące tu nie dowierzają, że taki punkt istnieje nieodpłatnie, bo na Ukrainie czegoś takiego nie ma. Są ogromnie wdzięczne za pomoc. Od początku naszej działalności pomogliśmy 13 osobom, to dużo - powiedziała Iryna Malinowska.

- Weryfikuję z jakim problemem dana osoba przychodzi i wówczas nawiązujemy współpracę czy to z biurem prawnym czy tłumaczeń czy w sprawie legalizacji pobytu - dodała.

Poza zapewnieniem kompleksowego wsparcia (w tym cudzoziemcom polskiego pochodzenia), celem programu jest także budowanie struktur i standardów systemu wsparcia dla cudzoziemców w oparciu o sieć współpracujących instytucji publicznych, samorządowych, pozarządowych i prywatnych. Ponadto, integracja i adaptacja cudzoziemców w Polsce.

Prócz Kartuz punkty wsparcia dla cudzoziemców można znaleźć też w:

- Gdańsku (ul. Dobra 8, 80-746 Gdańsk, tel. 533-327-348)
- Gdyni (ul. Jęczmienna 8, 81-089 Gdynia, tel. 533-327-359)
- Starogardzie Gdańskim (ul. Rycerska 5, 83-200 Starogard Gdański, tel. 533-327-342)
- Chojnicach (ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 30 A, 89-600 Chojnice, tel. 533-327-369)
- Słupsku (ul. Ojca Pio 2, 76-200 Słupsk, tel. 533-327-349)

Punkt w Kartuzach znajduje się przy ul. 3 Maja 2/14. Czynny jest trzy razy w tygodniu, w poniedziałki w godz. 9.15-15.15, we wtorki w godz. 12-18, a w czwartki w godz. 9.30 - 15.30. Telefon do punktu - 533-327-368.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.