Jelenie, łosie, daniele i wilki. Jakie zwierzęta możemy spotkać w kościerskich lasach?

środa, 26 czerwca 2019 r., 11:53
fot. internet

Coraz więcej wilków, stada jeleni, sarny i dziki. M.in. takie zwierzęta możemy zobaczyć spacerując po kościerskich lasach. O czym powinniśmy pamiętać wchodząc do królestwa zwierząt?

Piękna pogoda sprzyja nie tylko kąpielom w jeziorze, ale też spacerom po lasach. W upalny dzień znajdziemy tam cień i przyjemne, świeże powietrze. Późnym latem zaczynają wyrastać grzyby, więc spacerujących po ściółkach leśnych przybywa. W każdej chwili możemy natknąć się na zamieszkującą w lesie zwierzynę.

W kościerskich lasach możemy spotkać m.in. jelenie, sarny, łosie, dziki, lisy i wilki. Te ostatnie liczą coraz większą populację w naszym regionie, więc szansa na spotkanie drapieżnika jest bardziej prawdopodobna niż jakieś 10 lat temu. Jeśli nam się poszczęści i zobaczymy wilka to należy spokojnie odejść. Warto przypomnieć, że wilk jest gatunkiem chronionym i nie wolno go płoszyć, a tym bardziej zrobić mu jakąś krzywdę.

Sarny i jelenie to płochliwe zwierzęta i pewnie jak już je zobaczymy to albo będą stały w miejscu, albo uciekną. Podobnie jest z lisami.

- Apel do ludzi spacerujących z psami ! Bez wątpienia dobrą praktyką jest prowadzenie psa na smyczy. Biegający swobodnie po lesie pies może sprowokować niebezpieczne sytuacje - tłumaczy Maciej Piankowski z Nadleśnictwa Kościerzyna.

W przypadku, gdy zobaczymy ranne zwierzę nie należy podejmować działań na własną rękę, chyba, że ma się wykształcenie weterynaryjne i wiedzę jak postępować w takich przypadkach.

- Najlepszym rozwiązaniem jest powiadomienie odpowiednich służb: Nadleśnictwa, myśliwych z miejscowego Koła Łowieckiego. Wystarczy powiadomienie telefoniczne z informacją o zastanej w lesie sytuacji oraz w miarę precyzyjną lokalizacją - zaznacza Maciej Piankowski.

- Z małymi zwierzętami jest w pewnym stopniu podobnie. Odradzam zbliżanie się do nich a już absolutnie nie wolno ich dotykać, nasz zapach pozostawiony na ich ciele może spowodować, że zostaną porzucone przez matkę. Takie samotne maleństwo nie znalazło się w lesie przez przypadek, najprawdopodobniej matka odeszła przestraszona naszą obecnością i gwarantuję, że jeśli się oddalimy, powróci do swojego potomka. Jedyna co można zrobić w takiej sytuacji to nacieszyć oczy i czym prędzej oddalić się - dodaje Piankowski.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.