Woda w fontannie nie jest badana przez sanepid. Kąpiel w niej jest niebezpieczna!

wtorek, 25 czerwca 2019 r., 12:16
fot. internet

Mimo, że może ochłodzić nas w upalny dzień to dla naszego zdrowia może też być niebezpieczna. Mowa o kąpieli w fontannach miejskich. Sanepid ostrzega: woda w takich miejscach nie jest badana. Może skończyć się dla nas zatruciem pokarmowym czy wysypką.

W upalny dzień dzieci moczą w niej nogi, biegają i się bawią. Natomiast rodzice siedzą obok i nie reagują, bo przecież to dla ich pociech dobra zabawa. Tym bardziej, że woda wydaje się być czysta.

- Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także kąpielą czy zabawą w wodzie - wyjaśnia Grażyna Greinke z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie.

Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta. Fontanny miejskie mogą być też siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.

- Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę areozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego aerozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac - dodaje Grażyna Greinke.

Kościerski sanepid apeluje, by korzystać z kąpieli tylko w miejscach do tego wyznaczonych i wyraźnie oznakowanych. W takich miejscach jak kąpieliska zapewniona jest obecność ratownika oraz prowadzone są badania stanu sanitarnego wody. Nie należy korzystać z wody, która ma zmienioną barwę oraz zapach.

Taka może być dla nas bardzo niebezpieczna. Przez kąpiel w niebadanej wodzie możemy mieć problemy z układem pokarmowym, zatruciem i biegunką. Oprócz tego może dojść do zapalenia spojówek, uszu, grzybicy stóp i wysypek alergicznych na ciele.

Nie zapomnijmy też, że kąpiel w fontannie jest zabroniona. Za złamanie zakazu możemy otrzymać mandat karny w wysokości od 20 do 250 złotych.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.