By wakacje były bezpieczne. Policja radzi, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

wtorek, 25 czerwca 2019 r., 08:48
fot. nadesłane/KPP Kościerzyna

19 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek, a tym samym rozpoczęły się wakacje. Dla wielu z nas to czas beztroskiego odpoczynku, dla służb natomiast okres wzmożonej pracy. Dlatego też przedstawiciele różnych służb spotkali się, by omówić zadania poszczególnych instytucji dbających o bezpieczeństwo nad wodą. Przypominają też zasady, przestrzeganie których sprawi, że wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny.

W minimą środę w Komendzie Powiatowej Policji w Kościerzynie odbyło się spotkanie zorganizowane przez naszych funkcjonariuszy, któremu przewodniczył p.o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kościerzynie kom. Adam Bork. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Sanepidu, WOPR-u, straży miejskiej i gminnych, KP PSP, Straży Leśnej, przedstawiciele samorządów oraz zarządcy pensjonatów i kąpielisk powiatu.

Na spotkaniu omówiono zadania poszczególnych instytucji dbających o bezpieczeństwo nad wodą. Kościerska policja, jak co roku będzie patrolować jeziora Wdzydzkie na motorówce.

Policjanci przypominają też zasady, przestrzeganie których sprawi, że wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny.

- Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona - przestrzega asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Nie zapominajmy również o tym, aby:
- nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby pijane;
- nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
- nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
- po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
- nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skakać do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
- dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
- podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

- Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie - podsumowuje asp. Piotr Kwidziński.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.