Nadchodzą afrykańskie upały! Jak o siebie zadbać?

poniedziałek, 24 czerwca 2019 r., 14:06
fot. internet

Ostatni tydzień czerwca zapowiada się upalnie. W najbliższych dniach w naszym regionie temperatura w cieniu może dojść nawet do 30 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, by zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Warto też używać filtrów UV.

Przed nami upragnione lato. Na niebie słońce, a na termometrach ponad 25 stopni w cieniu. Jedni wypoczywają nad wodą, inni muszą pracować. Każdy z nas powinien jednak pamiętać, że wysokie temperatury mogą dać nam się we znaki. Szczególnie narażone na nie są osoby starsze oraz dzieci.

Jak o siebie zadbać by przeżyć nadchodzące upały? Przede wszystkim należy pić bardzo dużo wody. Lekarze apelują, by dziennie wypijać od 2 do 3 litrów płynów, zaczynając od wysoko zmineralizowanej wody, kończąc na sokach warzywno-owocowych. W gorące dni najlepiej zrezygnować z napojów z kofeiną i z alkoholu.

W najcieplejszych godzinach dnia, czyli od 11:00 do 15:00 starajmy się nie wychodzić na słońce. Jeśli jednak musimy wyjść to pamiętajmy, by używać kremów z filtrem. W upalny dzień ochronimy swoją skórę przed poparzeniem słonecznym. Warto też nosić lekkie, przewiewne, najlepiej jasne ubrania i okryć głowę czapką albo chustą. Co jakiś czas dobrze jest się schować w cieniu i chwilę odpocząć.

Warto też zwrócić uwagę na to co jemy. Tłuste, smażone mięso lepiej zamienić na warzywne, lekkostrawne sałatki, które nie obciążą organizmu. Sprawdzą się też orzeźwiające owoce takie jak np. arbuz. Oczywiście nie należy odmawiać sobie przyjemności w postaci zimnych lodów.

Należy pamiętać, że ustawienie klimatyzacji nie powinno mocno różnić się od temperatury na zewnątrz. Przejście w cieplejszą stronę bądź na odwrót może skutkować przeziębieniem, infekcjami dróg oddechowych czy bólami mięśni. Nad wodą nie wolno od razu się zanurzać - to może doprowadzić do szoku termicznego, lepiej do jeziora czy basenu wchodzić stopniowo. Jeśli jesteśmy w domu i temperatura jest wyższa niż na zewnątrz to pamiętajmy, by takie mieszkanie co jakiś czas przewietrzyć.

Szczególną uwagę powinno się zwrócić na osoby strasze, gdyż nie czują one potrzeby picia. Seniorom powinniśmy przypominać o nawadnianiu organizmu.

I na koniec najważniejsze: dzieci. Policjanci apelują, by choć na chwilę nie zostawiać dziecka w aucie. W ciągu minuty samochód może nagrzać się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Pozostawienie malucha w takim aucie może doprowadzić do jego śmierci.
Kiedy zobaczymy dziecko w samochodzie - od razu należy reagować! Spróbujmy ustalić, kto jest właścicielem auta. Gdy jednak ocenimy, że dziecko wymaga szybkiej interwencji to zbijmy szybę. W ten sposób uratujemy jego życie. Wcześniej należy powiadomić odpowiednie służby.

PM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.