Sto lat w służbie mieszkańcom - wielki jubileusz ochotników z Bartoszylasu

niedziela, 23 czerwca 2019 r., 10:36
fot. AL

100 lat służby na rzecz mieszkańców świętowali w sobotę strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartoszylesie. Z okazji tak zacnego jubileuszu jednostki posypały się odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych ochotników.

"Bogu na chwałę - ludziom na ratunek" - i tak już od stu lat. Miniony wiek ochotnicy z Bartoszylasu spędzili na ratowaniu mienia i życia ludzkiego. W sobotę uroczyście uczczono jubileusz 100-lecia istnienia jednostki, oddając hołd strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę i dziękując druhom kontynuującym strażacką pasję bezinteresownego niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

- Strażacy widzą sens życia w służbie dla innych ludzi. Dźwigają dodatkowy krzyż - różnych obowiązków, obciążeń, poświęcenia się nawet z narażeniem i oddaniem swojego życia dla innych ludzi. Właśnie strażacy wybierają tę najtrudniejszą drogę, ale drogę, która w oczach Boga jest wielka. Dzisiaj mamy piękny jubileusz 100-lecia działalności jednostki w Bartoszylesie. Każdy jubileusz składnia do refleksji nad latami minionymi. Może założyciele tej straży nie wierzyli, że ta idea przetrwa w tej wsi sto lat. Na pewno jednak byliby dumni ze swoich dokonań, z wszystkich pokoleń, które poszły ich śladami, aby wypełnić tę piękną służbę strażacką, służbę drugiemu człowiekowi. Strażacy od zawsze cieszą się największym uznaniem społecznym i wszyscy mają świadomość jak wiele zawdzięczają waszym działaniom. Dlatego dziś chcemy złożyć hołd wszystkim pokoleniom strażakom, którzy tu działali, poświęcali się i służyli innym - podkreślał w wygłoszonej homilii ks. Andrzej Taliński, proboszcz parafii w Starej Kiszewie.

- Jubileusz 100-lecia działalności to wyjątkowe święto. Jednostka z Bartoszylasu swoją działalnością przyczyniła się do rozsławienia się tego środowiska i to nie tylko na terenie gminy, ale również uczestniczyła w wielu różnych akcjach poza jej terytorium, także i przed wojną. Wszystkim druhom życzę wszystkiego najlepszego na kolejne lata działalności i dziękuję za dotychczasową służbą - dodawał dh Józef Czapiewski, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Starej Kiszewie.

Sobotnia uroczystość była też okazją do uhonorowania zasłużonych druhów, jak również przypomnienia losów jednostki. Ochotnicza Straż Pożarna w Bartoszylesie powstała w 1919 roku. Jej założycielem był sołtys Władysław Łącki. W okresie międzywojennym strażacy z Bartoszylasu posiadali sikawkę dwucylindrową z osprzętem. Jednostka nosiła nazwę "Straż Ogniowa". Zrzeszała ochotników pełnych zapału do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Węże, którymi dysponowali ochotnicy były parciane. Koni do przewozu sikawki użyczał miejscowy gospodarz Feliks Narloch.

W miejscowości znajdowało się mało domów murowanych, większość było krytych słomą. 19 października 1938 roku we wsi wybuchł pożar, który z powodu silnego wiatru szybko rozprzestrzeniał się na sąsiednie zabudowania, przerzucając iskry na przestrzeni prawie pół kilometra. Do akcji gaśniczej, poza miejscowymi strażakami, stanęli także druhowie z okolicznych miejscowości. Pożar strawił wówczas 18 zabudowań. Za ofiarność strażacy zostali uhonorowano nagrodami pieniężnymi przez firmę ubezpieczeniową.

W okresie okupacji Niemcy ograniczyli działalność strażaków. Sami decydowali o zbiórkach szkoleniowych. Niektórzy strażacy, np. Leon Cybula, został wywieziony na roboty przymusowe. Po wojnie wznowiono działalność jednostki. W jej rozwój angażowali się między innymi: Franciszek Kliczkowski, Feliks Narloch, Augustyn Muszyński, Aleksander Klaman, Brunon Wajchbrodt, Leon Cybula czy Władysław Wajchbrodt. W latach 60. strażacy otrzymali motopompę "Polonia".

Dzięki zaangażowaniu komendanta Jerzego Lubińskiego i druha Andrzeja Mazura w 1999 roku do jednostki trafił pierwszy samochód, marki Żuk. W 2012 roku został on zastąpiony średnim samochodem gaśniczym marki Renault ze zbiornikiem wody o pojemności 3.000 litrów. W 2014 roku wybudowano nową remizę na miarę potrze, a jednostka otrzymała sztandar.

Ochotnicy z Bartoszylasu mają wyszkolenia podstawowe, dowódców, pierwszej pomocy, naczelników, kierowców, konserwatorów sprzętu oraz ratownictwa technicznego.

Uroczystość jubileuszu 100-lecia działalności OSP Bartoszylas połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Podczas uroczystej akademii odsłonięto pamiątkowy obelisk.

Lista odznaczonych i uhonorowanych strażaków:

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Henryk Troka
dh Józef Plata

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:
dh Wiktor Mazur

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Daniel Orlikowski
dh Mariusz Obuchowicz

Odznaką "Strażak Wzorowy" odznaczony został:
dh Patryk Richert

Odznakę za wysługę 70 lat otrzymali:
dh Brunon Wajchbrodt z OSP Bartoszylas
dh Franciszek Słomiński z OSP Stara Kiszwewa
dh Stanisław Turzyński z OSP Konarzyny

Odznakę za wysługę za 65 lat otrzymał:
dh Zygmunt Słomiński z OSP Stara Kiszewa

Odznakę za wysługę 55 lat otrzymali:
dh Henryk Narloch z OSP Bartoszylas
dh Józef Plata z OSP Stara Kiszewa
dh Jan Hintz z OSP Lipy
dh Edmund Nieżórawski z OSP Konarzyny

Odznakę za wysługę 50 lat otrzymali:
dh Paweł Orlikowski z OSP Bartoszylas
dh Stanisław Cysewski z OSP Bartoszylas
dh Stanisław Łukowicz z OSP Stare Polaszki
dh Władysław Treder z OSP Nowe Polaszki
dh Stanisław Nowakowski z OSP Pałubin

Odznakę za wysługę 40 lat otrzymali:
dh Andrzej Mazur z OSP Bartoszylas
dh Henryk Troka z OSP Bartoszylas

Złotym Medalem za poświęcenie służbie społecznej z okazji 100-lecia OSP Bartoszylas uhonorowani zostali:
dh Brunon Wajchbrodt
dh Franciszek Kliczkowski
dh Henryk Narloch
dh Paweł Orlikowski
dh Marian Orlikowski
dh Jerzy Lubiński
dh Stanisław Cysewski
dh Adam Szwichtenberg

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.