Stężyca. Driftowe szaleństwo na inaugurację Classówki Baukrane Moto Festiwal 2019

sobota, 22 czerwca 2019 r., 22:24
fot. AL

W sobotnie popołudnie w Stężycy rozpoczęła się tegoroczna dwudniowa edycja Classówki Baukrane Moto Festiwal 2019, a więc największego i najatrakcyjniejszego festiwalu motoryzacyjnego w Polsce Północnej. Pierwszy dzień zlotu zainaugurował między innymi pokaz strongmanów oraz cieszący się sporą popularnością drifting. Chętni mogli usiąść na miejscu pasażera i zaznać potężnej dawki adrenaliny. Wielu niezapomnianych motoryzacyjnych wrażeń dostarczyły także inne niespodzianki, które czekały na liczne grono uczestników sobotniej odsłony Classówki.

Perełki motoryzacji, wyjątkowa atmosfera, nietuzinkowe pełne sportowych i motoryzacyjnych wrażeń atrakcje, unoszący się w powietrzu zapach benzyny - tak w wielkim skrócie można opisać inaugurację jubileuszowej edycji Classówki Baukrane Moto Festiwal 2019, która w sobotnie popołudnie rozpoczęła się w Stężycy.

Tym samym na terenie tamtejszego amfiteatru można podziwiać perełki motoryzacyjne i unikatowe egzemplarze pojazdów, których właściciele niejednokrotnie przebyli kilkaset kilometrów, by spędzić ten weekend w gronie motoryzacyjnych pasjonatów. Na wszystkich, zarówno tych, którzy benzynę mają we krwi, jak i o nieco mniejszym zamiłowaniu do samochodów, czeka wiele atrakcji. Bogaty program dwudniowej imprezy sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Tegoroczną piątą edycję Classówki zainaugurowały dwie atrakcje - zawody strongmanów i widowiskowy pokaz driftingu. Chętni mogli zasiąść na miejscu pasażera i zaznać potężnej dawki adrenaliny. Za kierownicą zasiedli utalentowani i utytułowani polscy drifterzy.

- Zaczęło się od tego, że chciałem startować w KJS, czyli Konkursowej Jeździe Samochodowej. Kupiłem odpowiedni samochód. Na jednym z treningów kolega przewiózł mnie "bokiem". Stwierdziłem, że nie chcę się ścigać na czas, wolę jeździć w kontrolowanym poślizgu, kontrolować auto, szlifować i ćwiczyć swoje umiejętności. I tak w sumie już od dziesięciu lat startuję w topowych zawodach polskiej, jak i europejskiej sceny driftingowej, z lepszymi lub gorszymi wynikami. Udało mi się wywalczyć Puchar Polski w 2017 orku, startować w najlepszej lidze europejskiej Drift Masters, a także z powodzeniem zajmować miejsca na podium w driftingowych Mistrzostwach Polski. Na ten sezon zmieniliśmy silnik. Teraz mamy około 600 koni, wcześniej było 400. Mam więc nadzieję, że również w tym sezonie powalczymy - Kuba Jakubowski, zawodnik Driftingowych Mistrzostw Polski i Driftingowego Pucharu Polski.

- W Stężycy mamy pokazowy plac. Nie mamy okazji założyć przyczepnych opon. Jeździmy na oponach mniej przyczepnych, aby bardziej pokazywać ten kontrolowany poślizg, żeby auto sunęło a nie rozpędzało się w zakręcie - dodaje.

O bezpieczeństwo kierowców, jak i pasażerów zadbali mechanicy każdej z załóg.

- Wszystko musi być tak przygotowane, by zapewnić załodze bezpieczeństwo i bezawaryjność. Taki pojazd buduje się od 3-4 miesięcy, nawet do pół roku. Często czeka się na specjalne podzespoły. W tym samochodzie nie ma bowiem nic normalnego poza karoserią. Wszystkie inne jest przerobione - przyznaje Krzysztof Czerniawski "DJ Garage", mechanik Kuby Jakubowskiego.

Naprawą pojazdu Jakubowskiego zajmuje się od sześciu lat.

- Jak nie następują żadne zmiany w wyposażeniu pojazdu, to mogę z zamkniętymi oczami naprawiać poszczególne części. Z kierowcą tego pojazdu mamy do siebie zaufanie. Zostawia mi samochód po zawodach. Pojazd jest sprawdzany, notowane usterki i naprawiane. Między zawodami mamy około dwóch tygodni przerwy i w tym czasie musimy jak najszybciej naprawić pojazd, przetestować go i przygotować do zawodów. A na zawodach zwykle wymienia się opony i dolewa benzynę - dodaje Krzysztof Czerniawski.

Drugi dzień festiwalu, równie ciekawy, rozpocznie się o godzinie 12. pokazem klubu Kick Boxingowego Rebelia Kartuzy. Na uczestników wydarzenia będą czekać też specjalne strefy: dla dzieci, Crazy Cart, modeli zdalnych, gier minionej epoki, wesołe miasteczko oraz Quady, jak i przejażdżki jeepami.

Imprezę prowadzą znani dziennikarze i prezenterzy telewizyjni: Patryk Mikiciuk, Tomek Burdziakowski z Polskie Porsche, Rafał Jemielita, Jarosław Maznas i Adam Klimek.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.