Jak przygotować się do jazdy w stylu freeride?

poniedziałek, 17 czerwca 2019 r., 10:53
fot. nadesłane

Narciarze to często poszukiwacze ekstremalnych wrażeń na stoku lub poza nim. W tym drugim przypadku można mówić o jeździe na nartach freeride. Z roku na rok rośnie popularność jeżdżenia w dzikich i dziewiczych terenach, które nie zostały odpowiednio przygotowane do szusowania. Cała frajda polega bowiem właśnie na jeżdżeniu po puszystym śniegu, w otoczeniu dzikiej przyrody.

Dla kogo jazda freeride?

Jazda freeride z pewnością nie jest dla początkujących, chociaż nowoczesne technologie stosowane do produkcji nart do jeżdżenia w tym stylu, mogą odrobinę obniżyć wymagania kondycyjne i techniczne. Mimo wszystko warto mieć sporo doświadczenia na nartach w przewidywalnych warunkach, aby wybierać się na jazdę bardziej ekstremalną. Jazda freeride to jazda dla osób z dobrą kondycją fizyczną, które są zwinne i mają dobry refleks - trzeba bowiem szybko reagować na zmieniające się warunki na trasie. Narty freeride specjalnie zaprojektowane do takiego stylu, pozwolą w pełni cieszyć się jazdą w takich ekstremalnych warunkach.

Co charakteryzuje narty freeride?

Jeszcze kilka lat temu decyzja o zakupie nart musiała być poprzedzona dokładną analizą warunków, w jakich pragnęło się jeździć. Klasyczne narty do jazdy po stoku nie nadawał się bowiem zbyt mocno do jazdy freeride. Nowoczesne modele są jednak bardziej uniwersalne i pozwalają jeździć ekstremalnie, ale też wygodnie korzystać z nich na stoku. Wyposażone są w tak zwany system rocker, co w praktyce oznacza, że z przodu oraz z tyłu są specjalnie zawinięte do góry. Dzięki temu dzioby nart cały czas wynurzają się na powierzchnię, co ułatwia jazdę po miękkim puszystym śniegu. Narty freeride są też szersze od tych klasycznych, w odpowiedni sposób profilowane pod butem. Kupując narty freeride trzeba zaopatrzyć się też w odpowiednie wiązania. Raczej nie nadają się do tego klasyczne wiązania skiturowe. Z pewnością jazda w stylu freeride i freestyle daje mnóstwo frajdy i adrenaliny, ale jest też bardziej niebezpieczna. Cały ekwipunek ochronny, ale też przydatne gadżety takie jak na przykład detektor lawiny, trzeba zabierać ze sobą, wybierając się na szusowanie w stylu freeride.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.