Dlaczego warto postawić na okna plastikowe?

piątek, 14 czerwca 2019 r., 11:09
fot. nadesłane

Okna plastikowe to niezwykle popularne wyroby w Polsce. Inwestorzy decydują się na nie tym chętniej, że ich zastosowanie ma wiele zalet. W ramach tej szerokiej kategorii produktów znajdzie się profile pasujące do wyglądu i stylu domu. Okna plastikowe nie kosztują też wiele, dzięki czemu ich zakup nie obciąża budowlanego budżetu bardziej, niż jest to konieczne.

Jak wybrać okna plastikowe?

Produkowane współcześnie okna plastikowe mogą się od siebie bardzo różnić. Pod względem cech zewnętrznych, a także wewnętrznego wyposażenia. Stosunkowo łatwo ocenić, czy dany model będzie pasował do aranżacji wnętrza oraz elewacji domu. Wystarczy poszukać odpowiedniego koloru w bogatej palecie barw, w jakich robione są okna plastikowe. Trudniej podjąć decyzję odnośnie szczegółów wykonania poszczególnych z nich.

Przykładowo liczba komór może mieć znaczenie w poprawie izolacyjności, ale nie musi tak się stać. Warunkiem jest tu większa głębokość całego profilu. Sama liczby komór nie jest jednak decydująca w podnoszeniu współczynnika izolacyjności. Uwagę warto poświęcić także innym detalom, do których należą między innymi dodatkowe wzmocnienia, dwupunktowe listwy szklenia czy parametry termoizolacyjne poszczególnych części okna.

Konsumenci powinni być świadomi, że o izolacji danego modelu informuje współczynnik określany jako Uw. Obecnie jego wartość nie powinna przekraczać 1,1 W(m2K). Już za niespełna dwa lata Uw ma zostać obniżony do wartości 0,9 W(m2K) i normy te będą dotyczyć wszystkich wznoszonych dopiero budynków. W praktyce opłaca się zwracać uwagę na bardziej szczegółowe parametry, a mianowicie Ug i Uf. Ten ostatni dotyczy termoizolacyjności ramy i jest kluczowy w przypadku niewielkich okien. Biorąc pod uwagę, że obecnie zdecydowanie popularniejsze są duże okna plastikowe, dodatkowej analizy wymaga współczynnik Ug, określający izolacyjność szyby.

Co wyróżnia okna plastikowe?

Okna PVC cechuje znaczna wytrzymałość, mimo upływu lat nie zmieniają swojego wyglądu, nie ulegają też degradacji na skutek działania czynników atmosferycznych typowych polskiej strefie klimatycznej. To spore ułatwienie, które docenią chociażby osoby wcześniej korzystające z profili drewnianych.

W przeciwieństwie do tych ostatnich, okna plastikowe nie potrzebują impregnacji. Można je natomiast czyścić zwykłym płynem do naczyń, środkiem do szyb lub jednym z naturalnych detergentów przygotowywanych samodzielnie w domu.

Decydując się na okna plastikowe, kupujący otrzymują szeroki wybór modeli. Począwszy od tych tradycyjnych z białymi ramami, przez zdecydowanie bardziej nietypowe profile w różnych kolorach tęczy. Producenci nieustannie udoskonalają okna plastikowe także pod kątem precyzji wykonania czy zastosowania dodatkowych elementów, mających chronić przed utratą domowego ciepła oraz ułatwić regularne otwieranie.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że polscy wytwórcy najwięcej uwagi poświęcają właśnie temu rodzajowi okien. Od lat cieszą się one bowiem ogromną popularnością wśród krajowych konsumentów. Mniej więcej czterech na pięciu z nich stawia właśnie na okna plastikowe. I nie ma co się dziwić, ponieważ profile wykonane z tworzyw sztucznych doskonale imitują pozostałe odmiany stolarki okiennej. Wystarczy skorzystać z aluminiowej nakładki czy okleiny wzorowanej na słoje drewna.

Szeroki wybór okien PVC znajdą Państwo w ofercie firmy Hensfort: www.hensfort.com

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.