Jeszcze w tym roku powstanie wieża widokowa w Przytarni

środa, 12 czerwca 2019 r., 11:15
fot. nadesłane/UG Karsin

Rozstrzygnięto przetarg na budowę wieży widokowej w Przytarni w gminie Karsin. Wieża powstanie na wzniesieniu o wysokości 195 metrów n.p.m. położonym między Wielem i Przytarnią. Jej konstrukcja wykonana będzie ze stali, a wysokość wyniesie 40 metrów. Będzie to drugi po Wieżycy najwyższy punkt widokowy Kaszub.

Rozstrzygnięto przetarg na budowę wieży widokowej w Przytarni w gminie Karsin. Stanęły do niego dwie firmy tj. Vic-Mar Sp. z o.o. z Kobylnicy oraz AM-FOR z Włocławka. Korzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 2.573.775 zł złożyła firma Vic-Mar, której oferta okazała się o ponad 225.000 zł tańsza od firmy AM-FOR (2.799.950 zł).

Gmina Karsin na budowę wieży miała zabezpieczone w tegorocznym budżecie 2,1 mln zł, w związku z czym samorząd musi wyasygnować na ten cel dodatkowe środki. Warto nadmienić, że budowa wieży w 67% (1,7 mln zł) będzie sfinansowana z dotacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W piątek, 7 czerwca br. w Urzędzie Gminy Karsin została podpisana umowa z wykonawcą.

Wieża powstanie na wzniesieniu o wysokości 195 metrów n.p.m. położonym między Wielem i Przytarnią. Jej konstrukcja wykonana będzie ze stali, a wysokość wyniesie 40 metrów. Będzie to drugi po Wieżycy najwyższy punkt widokowy Kaszub. Znajdą się na niej dwa podesty widokowe na wysokościach 27 i 37 metrów. Przy wieży stanie budynek do obsługi ruchu turystycznego i edukacji ekologicznej z izbą wystawową, punktem sprzedaży pamiątek i toaletami. Powstanie też parking dla piętnastu pojazdów, w tym autokarów i miejsce postojowe dla rowerów. Na szczycie wieży zamontowane zostaną cztery kamery, po jednej z każdej strony tarasu widokowego, z których podgląd udostępniony zostanie w Internecie.

Obiekt ma stanowić nie tylko atrakcję turystyczną. Na dachu wieży Lasy Państwowe chcą zamontować obrotową kamerę termowizyjną, która służyć będzie do lokalizowania zagrożeń pożarowych w okolicznych lasach. Natomiast na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa akwenu Jeziora Wdzydzkiego WOPR planuje montaż urządzeń powiadomienia alarmowego dla Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego we Wdzydzach. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem wieża powinna być gotowa do końca listopada bieżącego roku.

nadesłane/UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.