Umowy na schetynówki podpisane - gmina Nowa Karczma z dotacją

wtorek, 28 maja 2019 r., 10:13
fot. internet/Pomorski Urząd Wojewódzki

Nastąpiło długo wyczekiwane podpisanie umów z samorządami o dotację na budowę dróg w ramach tzw. schetynówek. W Pomorskiem na ten cel przeznaczono w tym roku łącznie 60.416.425 zł. Środki z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskała gmina Nowa Karczma. Wstępnie dofinansowanie uzyskał też powiat kościerski na realizację dwóch zadań. Ostatecznie zrezygnował jednak z tej formy dotacji.

W piątek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podpisanie umów z beneficjentami środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, a więc dawnych tzw. schetynówek.

- To ważny moment przede wszystkim dla mieszkańców, którzy dzięki tym środkom po raz pierwszy, nierzadko po kilkudziesięciu latach, zobaczą, że ich drogi są remontowane. Fundusz Dróg Samorządowych to efektywne narzędzie, które pozwala racjonalnie zarządzać pieniędzmi. Efekty tych remontów już niebawem zobaczymy. Pragnę przypomnieć, środki na remonty lokalnych dróg systematycznie wzrastają. Rząd kieruje coraz większe kwoty na zaspokajanie potrzeb transportowych mieszkańców powiatów i gmin - mówił wojewoda Dariusz Drelich.

Realizacja podpisanych umów pozwoli zmodernizować ok. 58,55 km dróg lokalnych w województwie pomorskim, z czego 20,3 km dróg gminnych (dofinansowanie uzyskało 20 wniosków o łącznej wartości 67.390.185,93 zł) oraz 38,25 km dróg powiatowych (dofinansowano 15 wniosków o łącznej wartości 56.813.850 zł).

Z terenu powiatu kościerskiego dotację pozyskała gmina Nowa Karczma. Projekt tegoż samorządu uplasował się na siódmym miejscu. Samorząd pozyskane środki w wysokości 574.104 zł przeznaczy na rozbudowę drogi gminnej ul. Słonecznej ze skrzyżowaniem z ul. Łowiecką z włączeniem w drogę powiatową. Wartość całego projektu to 1.164.423 zł.

Dodajmy, że wstępnie dofinansowanie na realizację aż dwóch projektów pozyskał samorząd powiatu kościerskiego. Jak informuje starosta, zrezygnowano jednak z tej formy dofinansowania.

- Obie inwestycje zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku z wykorzystaniem środków zewnętrznych - uspokaja starosta Alicja Żurawska.

Przypomnijmy, że chodzi o przebudowę drogi powiatowej nr 2411G w obrębie miejscowości Liniewo wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz drogi powiatowej nr 2201G w Wielkim Klinczu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.