Bawili się, integrowali i prezentowali swoje talenty - XVIII Jarmark Folklorystyczny w Chmielnie

czwartek, 23 maja 2019 r., 14:28
fot. MD-Z

Już po raz osiemnasty w Chmielnie odbył się Jarmark Folklorystyczny połączony z przeglądem twórczości artystycznej podopiecznych środowiskowych domów samopomocy i domów pomocy społecznej. Przybyło na niego ponad 430 osób z 22 placówek z całego województwa. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była zabawa osiemnastkowa.

Chmieleński jarmark folklorystyczny to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń adresowanych w szczególności do osób niepełnosprawnych, podopiecznych DPS-ów i ŚDS-ów oraz ich opiekunów.

Impreza ma na celu m.in. aktywizację i podniesienie samooceny oraz wiary we własne możliwości u osób niepełnosprawnych, popularyzację twórczości regionalnej poprzez kontynuowanie tradycji kaszubskiej i kociewskiej kultury ludowej w takich dziedzinach jak muzyka, taniec, recytacja i twórczość manualna.

Każda edycja jarmarku ma inny motyw przewodni.

- Pomyśleliśmy, że skoro tegoroczna edycja jest osiemnastą, to warto ją zorganizować pod hasłem "Osiemnaste urodziny". To również motyw przewodni przeglądu twórczości. Jarmark jest też okazją do prezentacji rękodzieła, które tworzą podopieczni ŚDS-ów. Chcieliśmy utrzymać w przeglądach promocję kultury kaszubskiej, jednak zależało nam też na tym, by stworzyć osobom niepełnosprawnym okazję do tańca i zabawy, bo bardzo to lubią, dlatego wszystko połączyliśmy - mówiła Gabriela Jóskowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie, organizator wydarzenia..

W przeglądzie twórczości kabaretowe scenki zaprezentowało 14 placówek.

Z okazji osiemnastki pojawiła się też wyjątkowa niespodzianka - piękny tort, w niekonwencjonalnej, bo babeczkowej formie.

Tradycyjnie imprezie towarzyszył też kiermasz, na którym nabyć można było przepiękne prace i dzieła, które wyszły spod rąk podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy.


MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.