Zrób selfie swojemu rowerowi!

czwartek, 16 maja 2019 r., 14:06
fot. internet/pixabay.com

Sezon rowerowy w pełni. Szczególnie wiosną i latem rower jako środek transportu i rekreacji sprawdza się znakomicie. Policjanci przypominają, że rower niestety często pada też łupem złodziei. Większość tych zdarzeń ma wspólny mianownik - nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu oraz to, że ich właściciele nie znają numerów identyfikacyjnych swojego jednośladu. Aby zapobiec kradzieżom policjanci apelują o ostrożność!

- Przypominamy! Okazja czyni złodzieja. Rowery kradzione są w przeróżny sposób: sprzed sklepów, z klatek schodowych, hal garażowych, domów i piwnic. Właściciele rowerów zostawiają je też przed sklepem "na moment" bez żadnego zabezpieczenia. W zeszłym miesiącu policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży dwóch niezabezpieczonych rowerów z terenu ośrodka wczasowego nad jeziorem Sudomie - przypomina asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Aby ustrzec się przed kradzieżą roweru należy pamiętać o kilku zasadach.

- Nie pozostawiajmy niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp., w widocznym miejscu na posesji lub klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon, a posesja jest ogrodzona). Stosujmy lepsze zapięcia renomowanych firm. Lepsze zabezpieczenia zajmują złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu - radzą kościerscy policjanci.

- Zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna. Łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło). Nieskuteczne są cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi - łatwo je przeciąć, gdy zostawiamy rower przed sklepem to zawsze na widoku, nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu, itp. - dodają.

Warto też zrobić selfie swoimi rowerowi.

- Sfotografuj swój jednoślad oraz numer ramy (poszukaj go na spodniej części ramy, najczęściej znajduje się on pod pedałami, jeśli go tam nie ma na pewno odnajdziesz go w karcie gwarancyjnej roweru), aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie Policji. Takie rowery są łatwiejsze do identyfikacji przez to, że policjanci rejestrują je w ogólnopolskiej policyjnej bazie danych i po kradzieżach są wielokrotnie odzyskiwane - podkreśla asp. Piotr Kwidziński.

- Pamiętajmy także, że rower kupiony z tzw. "drugiej ręki" może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem można sprawdzić legalność pochodzenia jednośladu - podsumowuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które, w zależności od okoliczności, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.