Wiele. Upamiętnili Bronisławę i Teodora Plińskich

poniedziałek, 6 maja 2019 r., 12:33
fot. AL

W piątkowe popołudnie nieopodal Domu Kultury w Wielu zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i najbliżsi bohaterów tej uroczystości - Bronisławy i Teodora Plińskich. Tego dnia odsłonięto bowiem tablicę upamiętniającą tych wybitnych artystów, mieszkańców Wiela.

- Jest to bardzo ważny dzień nie tylko dla Wiela, ale całej społeczności naszej gminy. Mamy z czego się dzisiaj chwalić. Należy zacząć od tego, że od momentu, kiedy w gminie Karsin nastała demokracja, rozpoczęto działania, by upamiętnić osoby, które zasłużyły się dla naszej lokalnej społeczności. Dziś odsłaniamy tablicę upamiętniającą Bronisławę i Teodora Plińskich. Jest to dla nas bardzo ważne, bo ludzie o takim dorobku powinni być zapisani w historii naszej gminy - podkreślał wójt gminy Karsin Roman Brunke.

W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy Wiela, przedstawiciele karsińskiego samorządu, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz rodzina Bronisławy i Teodora Plińskich - córki oraz wnuczka z mężem.

Uroczystość rozpoczęła się z nabożeństwem majowym w języku kaszubskim przy pomniku św. Józefa. Następnie biografię bohaterów wydarzenia przybliżył Tadeusz Lipski. Bronisława Plińska (z domu Wrycza), to wybitna hafciarka. W Kościerzynie założyła ośrodek haftu, wyszkoliła w tej sztuce aż 450 dziewcząt. Z kolei Teodor Pliński to rzeźbiarz i absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykonawca między innymi oryginalnej ambony w kształcie łodzi na Kalwarii Wielewskiej.

Odsłonięcie pomnika ku pamięci wielewskich artystów dokonały ich córki Lila i Irena.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.