Strażacy z gminy Dziemiany uczcili święto swojego patrona

niedziela, 5 maja 2019 r., 10:15
fot. AL

Uroczysta msza św., przemarsz ulicami miejscowości, akademia, podczas której odznaczono i podziękowano strażakom za poświęcenie i ofiarność w czasie działań ratowniczych oraz festyn rodzinny - tak w wielkim skrócie przebiegały gminne obchody Dnia Strażaka, które w sobotę świętowano w Dziemianach.

4 maja to wyjątkowa data w kalendarzu. To dzień, któremu patronuje św. Florian, opiekun strażaków. Dlatego też, rokrocznie na początku maja odbywają się uroczyste akademie, które są okazją do podziękowania strażakom za ofiarność podczas akcji i wierność ideom strażackiej służby. W sobotę święto swojego patrona uczciła brać strażacka gminy Dziemiany.

- Dzisiejsza uroczysta msza święta jest potwierdzeniem i dowodem wielkiego szacunku i uznania dla waszej bezinteresownej służby. Obyśmy tej wdzięczności od mieszkańców i zrozumienia mieli jak najwięcej. To dzięki pomocy, którą niesiecie osobom potrzebującym, czujemy się bardziej bezpieczni. Wasza służba nie zna granic administracyjnych, a bardzo często jest też pełniona z narażeniem własnego życia i zdrowia - zaznaczał dh Piotr Laska, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dziemianach.

Podczas swojego wystąpienia wspomniał też o ostatniej dużej akcji ratowniczo-gaśniczej na terenie miejscowego tartaku.

- To dzięki wam uratowano wiele mienia i być może nasze domy. Wasza gotowość została sprawdzona. W ciągu kilku minut zjawiły się wszystkie nasze jednostki. Możemy być dumni z tego, że nasi strażacy już w ciągu kilku minut jest gotowa do walki z żywiołem - mówił dh Piotr Laska.

Za ofiarność w działaniach strażakom podziękował też właściciel zakładu produkcyjnego Complex w Dziemianach.

- Zostaliśmy dotknięci przez pożar. Dzięki opatrzności i wam istniejemy i pracujemy. Dlatego dzisiejszy dzień, wasze święto, chciałbym wykorzystać, aby podziękować wam za ofiarną pomoc, bezinteresowne zaangażowanie. Czuliśmy to, że robicie wszystko co w waszej mocy, aby nam pomóc. Podziękowania należą się wszystkim strażakom, jednak w sposób szczególny chciałbym wyróżnić kilka osób. Nie znam się na waszej pracy, ale za to, co widziałem na placu walki, chciałbym podziękować kpt. Dariuszowi Radomskiemu. Zaimponował mi profesjonalizmem. Jestem też pod wrażeniem działań druhen. To, jak panie walczyły z prądownicami i wodą, jest pełne podziwu. Panowie czujcie cię zagrożeni. Za zaangażowanie chciałbym podziękować także juniorowi Pobłockiemu. Dziękuję - mówił właściciel firmy Complex w Dziemianach.

Słowa uznania w kierunku strażaków skierowali też zaproszeni goście.

- W imieniu Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie chciałbym złożyć wam, druhny i druhowie z terenu gminy Dziemiany, najserdeczniejsze życzenia. Jest to wasze święto, wasz dzień, powód do dumy. Służba strażaka od początku do końca to praca z ludźmi i dla ludzi. Na początku i na końcu zawsze stoi człowiek. Dlatego życzmy sobie, aby zawsze wystarczało nam empatii do drugiego człowieka, któremu niesiemy pomoc. Ubiegłoroczne, jak i ostatnie wydarzenia pokazały, że można na was liczyć, jak wiele potraficie, jak wiele poświęcacie dla drugiego człowieka. Za to wam bardzo dziękuję - mówił kpt. Dariusz Radomski, dowódca JRG Kościerzyna.

Nie obyło się również bez odznaczeń, którymi uhonorowano zasłużonych druhów. Srebrnym Medalem "Zasłużony dla pożarnictwa" wyróżniony został Przemysław Dziemiński. Odznaką Strażaka Wzorowego uhonorowano Szymona Rodę i Mateusza Grodziskiego.

W poczet członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyjęto też kilkunastu młodych adeptów pożarnictwa.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę podczas festynu strażackiego.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.